Višejezičnost na Kosovu – osnova za integracije i zdravo društvo

Da li je višejezičnost na Kosovu vrijednost ili obaveza, bila je tema konferencije povodom obilježavanja Evropskog dana jezika. Ukazano je na neadekvatnu primjenu Zakona o upotrebi jezika na Kosovu a rečeno je i da opravdanje za takvu situaciju ne može biti nedostatak finansijskih sredstava.

Iz Kancelarije povjerenika za jezike još jednom je upozoraveno na nepoštovanje Zakona o upotrebi jezika na Kosovu i poručeno da je neophodno promovisati učenje jezika kako bi se podigao kapacitet društva i podstakla integracija svih zajednica.

„Kroz obrazovanje ćemo rješiti nedostatak kapaciteta, kroz obrazovanje ćemo omogućiti bolju i istinsku višejezičnost i integraciju svih zajednica na Kosovu. Zato je bitno da počnemo da učimo jezike jedni drugih”, poručio je povjerenik za jezike Slaviša Mladenović.

Polovina svjetske populacije je višejezična, najmanje dvojezčna. Ravnopravna upotreba jezika je univerzalna vrijednost, ali i ustavna kategorija koja obavezuje sve kosovske institucije da je poštuju. Iz Asocijacije kosovskih opština upozoravaju da nema zdravog društva bez jezičkog pluralizma.

„Upotrebu jezika trebalo bi da posmatramo kao vrijednost naše zemlje, jer svi znamo da je u jednom društvu najvažnija komunikacija. Što više komuniciramo, time stvaramo mogućnost da izgradimo zdravo društvo koje teži budućnosti, prosperitetu i razvolju zemlje ka EU”, kaže Naim Ismaili, predsjednik Asocijacije kosovskih opština.

Ograničena finansijska sredstva, nedovoljan broj službenika za jezike u centralnim i lokalnim institucijama, samo su neki od problema u primjeni Zakona o upotrebi jezika, poručuju iz civilnog sektora.

„Ima dosta tehničkih problema, i što se tiče birokratije, i što se tiče nedostatka kapaciteta. Kancelarija povjerenika čini veliki posao u nadzoru institucija Kosova prilikom sprovođenja jezičke politike. Dosta posla predstoji i mnogo toga treba uraditi da bi se ustavne i pravne obaveze ispunile”, rekao je Adrian Zeqiri iz Evropskog centra za pitanja manjina na Kosovu.

„Apelujem na organe centralne vlasti, prije svega, da uvaže sve one preporuke koje smo dali, ne samo mi, već i mnogi drugi poput ECMI-ja kao i nezavisnih istraživača, i krenu u sistemsku reformu svega onoga što nije dobro urađeno”, rekao je Miodrag Milćević iz NVO “Aktiv”.

Nedovoljna finansijska sredstva ne mogu biti opravdanje za nepoštovanje Zakona. Jedino zapošljavanjem profesionalnih kadrova primjena zakona neće ostati na tehničkom nivou, zaključeno je na konferenciji koju je organizovala Kancelarija povjerenika za jezike uz podršku Američke ambasade.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.