Zdravlje iz prirode: Liječenje opekotina

OPEKOTINE PRVOG STEPENA
    
Opekotinom je zahvaćen veći ili manji dio površine kože. Koža se zacrveni, ali bez mjehura. Bolovi se osjećaju, a gdjekad se javlja i temperatura.

Opekotinu odmah namazati domaćim maslinovim uljem. Ukoliko ga nemate pri ruci, poslužite se rafiniranim ili pomiješanim maslinovim uljem. Nakon toga, pamučne krpe namočiti u isto ulje i obložiti opekotinu. Obloge mijenjati svakih 10 minuta u trajanju od 2 sata. Poslije toga pamučnu krpu natopiti vinskim octom, jako iscijediti a onda namočiti maslinovim uljem i time svaki sat oblagati opekotinu. To činiti dok se ne pripremi uljni mehlem koji se lagano nanosi na opekotine.

OPEKOTINE DRUGOG STEPENA

Kod opekotina drugog stepena zahvaćeni su djelomično dublji slojevi kože. Na pojedinim mjestima stvaraju se mjehurići ispunjeni bistrom tekućinom, a vidljivi su i spaljeni dijelovi kože što se nalaze na površini u vidu krpica. Bolovi su veoma jaki; na povrijeđenim mjestima cijedi se bjeličasta tekućina što vlaži okolnu površinu.

Kao i kod opekotina prvog stepena, odmah koristiti domaće maslinovo ili drugo jestivo ulje. To činiti sve dok se ne pripremi voštani mehlem: 1/2 litre domaćeg maslinovog ulja, 1 srednja kašika pretopljenog voska (ili ostatka svijeće), 1 srednja kašika smole sa jele, 1 supena kašika listova ružmarina, 1 supena kašika listova kadulje i 1 supena kašika stabljike majčine dušice.

Sastojke staviti u emajliranu posudu i lagano kuhati na tihoj vatri 1 sat, ali da ne provri. Dok mješavina kuha, miješati sa svježe istesanim drvetom crnog trna ili hrasta. Nakon jednog sata, vrelu mješavinu procijediti kroz  sitnu cjediljku u keramičku posudu ili staklenku. Zatim je ohladiti i začepljenu držati na hladnom i tamnom mjestu.

Mehlemom se namažu čiste pamučne krpe kojima se oblažu opećena mjesta.

OPEKOTINE TREĆEG STEPENA

Dublji dio tkiva je tako spaljen i spržen da sve izgleda kao da je pougljeno. Nema nikakvih znakova da je tkivo živo, a koža nalikuje mramoru.

Čiste pamučne krpe natopiti maslinovim uljem i opekotine oblagati svakih 10 minuta u trajanju od 2 sata. Nakon toga čiste pamučne krpe namazati smolastim mehlemom i njima oblagati opekotine, mijenjajući oblog svaka 2 sata.

Smolasti mehlem 

POTREBNO JE: 1/2 litre domaćeg maslinovog ulja, 1 supena kašika smole sa jele, 1 srednja kašika pretopljenog voska ili ostatka svijeće, 1 supena kašika svježih listova bokvice, 1 supena kašika listova i cvjetova kunice, 1 supena kašika nastrugane kore od zovine i 1 supena kašika stabljike timijana.

Smolasti mehlem priprema se na isti način kao prethodno opisani voštani mehlem. Ukoliko nemate maslinova ulja, mehlem možete pripremiti mješavinom jednakih količina lovorovog i suncokretovog ulja. Za vrijeme liječenja, umjesto vode piti voćne sokove. Jesti što više zelja, posebice divljeg zelja, a hranu pripremati sa što manje soli.

LIJEČENJE ZAPUŠTENIH GNOJNIH RANA

Ako su gnojne rane posljedica rana od uboda, ujeda, posjekotina i opekotina, liječe se ispiranjem čajem i mazanjem mehlemom.

Čaj

POTREBNO JE: 30 g listova kadulje, 30 g cvjetova i listova kunice, 30 g listova bokvice ženske i 30 g samljevena lanenog sjemena.

Trave usitniti i smiješati i preko noći namočiti u 6 litara vode. Ujutro staviti na laganu vatru da prokuha i kuhati poklopljeno 4 minute, zatim ohladiti. Odvojiti dio za jedno ispiranje, a preostali dio ostaviti poklopljen u posudi. Nakon što ste rane isprali, čiste pamučne krpe natopiti u čaj i oblagati rane.

Mehlem

POTREBNO JE: 40 g samljevena lanenog sjemena, 40 g mladih izdanaka listova kunice, 40 g majčine dušice (što više cvjetova), 40 g kantarion ulja i 40 g mladog masla.

Trave usitniti i smiješati u emajliranoj posudi. Posudu staviti na laganu vatru pazeći da mehlem ne provri. Mješavinu miješati svježe istesanim drvetom otprilike 40 minuta. Nakon toga, vruću mješavinu procijediti u staklenku i kad se ohladi dodati joj 3 supene kašike maslinova ulja te jako umiješati. Mehlem mora biti čvrsto začepljen. Upotrebljavati ga isključivo čistim rukama. Najprije namazati čiste pamučne krpe ili gazu, a zatim priviti na rane.

Uljni mehlem 

U 1 litrenu bocu uliti 1/2 litre maslinovog ulja i dodati 400 g mješavine jednakih količina cvjetova kunice i nevena. Na dnu dublje posude staviti jelove daščice i na njih staviti bocu s uljem i travama. Bocu sa strana učvrstiti, također s daščicama, kako se ne bi prevrnula, a lonac ispuniti vodom. Staviti na laganu vatru da voda u posudi vri oko boce. Nakon jednog sata kuhanja, vodu ohladiti, bocu izvaditi, jako začepiti i držati na toplom šporetu 24 sata. Da bi mehlem dobio punu vrijednost, potrebno je bocu držati na suncu 2 do 3 dana. Mehlem je veoma koristan i bilo bi dobro da ga svaka porodica pripremi tako da u slučaju opekotine odmah mogu primijeniti lijek.
 
Naime, pripremljeni mehlem može dugo vremena trajati.

Ukoliko pri ruci nemate maslinovog ili drugog jestivog ulja, za prvu pomoć može korisno poslužiti obično brašno. Opečeni dio tijela, posebno ruke, zagnjuriti na desetak minuta u brašno. Taj jednostavan a koristan lijek uklonit će bolove od opekotine i spriječiti stvaranje mjehurića/plikova.

OPEKOTINE OD SUNCA

Obične (površne) opekotine od sunca, dovoljno je tretirati laganim mazanjem uljnim mehlemom ili kantarionovim uljem. 

ZAŠTITA KOŽE OD SUNCA I ULTRAVIOLETNIH ZRAKA

Koristi se emulzija koja se priprema od 1/4 litre maslinovog ulja i 1/4 litre octa od crnog vina. Ulje i sirće se jako promućkaju. Prije sunčanja tijelo namazati emulzijom i jako utrljati. Međutim, i dalje je potrebno postupno se sunčati.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.