Ambasadorka Kılıç: Vjerujemo u kosovsko pravosuđe i očekujemo isto povjerenje u tursko sudstvo

Ambasadorka Republike Turske na Kosovu, Kıvılcım Kılıç pozitivno je ocjenila hapšenje turskog državljanina Uğura Toksoya, koji je u petak uhapšen u Prizrenu zbog sumnji da je član terorističke organizacije FETO, javlja Anadolu Agency (AA). 

Kılıc je u izjavi datoj medijima u zgradi ambasade Turske u Prištini, naglasila da je Drugi krivični sud u Hatayu izdao nalog za hapšenje Ugura Toksoya optuženog da je bio član terorističke oružane organizacije FETO/PYD, te je zatraženo njegovo hapšenje od kosovskih vlasti i njegovo izručenje Turskoj. 

Ambasadorka je podsetila da je Toksoyu određen pritvor od 40 dana i da je trenutno ovo pitanje u rukama kosovskog pravosuđa.

Izrazila je uvjerenje da će kosovsko pravosuđe donijeti pravu odluku u vezi s ovim slučajem. 

“Mi vjerujemo u kosovsko sudstvo i tako očekujemo da se vjeruje i turskom pravosuđu. Ova osoba čije izručenje tražimo mi kao Republika Turska, imaće suđenje u Turskoj. To je naš zahtjev. Kosovska država koju smatramo prijateljem Turske bila je do sada uz nas u borbi protiv terorizma i vjerujemo da će biti uz nas i na dalje”, kazala je ambasadorka. 

Ona je istakla da su izjave koje aludiraju na način vođenja sudskih procesa u Turskoj, neosnovane. 

“Od momenta hapšenja dotične osobe, izjave pojedinih krugova u vezi s ovim procesom, posebno u vezi Turske i vođenja sudskih procesa u Turskoj, bile su neosnovane i u svrhu dezinformacije i na neki način s ciljem uticaja na sudski proces na Kosovu, koje su, mogu reći, za nas bile neprijatne”, kazala je Kilic. 

Napominjući da je država Turska uputila ovaj zahtjev, polazeći od međunarodnog prava svake države, Kılıc je istakla da treba sačekati odluku suda, bez mješanja u ovaj proces koji se vodi protiv osobe uhapšene zbog učešća u terorističkoj organizaciji. 

Kılıc je navela da su sve mjere u kontekstu borbe s FETO-om, posebno nakon pokušaja državnog udara 15. jula prošle godine, preduzete nakon razmene informacija, u transparentnom procesu i konstruktivnom dijalogu sa međunarodnim organizacijama, kao što su Savijet Evrope, OEBS i Ujedinjene nacije. 

“Turska je država sa dubokim korjenjem. Imamo Republiku staru 94 godina, ali imamo državnu tradiciju dugu 2 hiljade godina. Zato kada čujemo razne izjave o sudskim procesima u Turskoj, reči kao maltretiranja, mučenja, pritisak, osjećamo se jako zabrinuto i takvu retoriku smatramo kao otvoren pokušaj da se prevari pravosuđe”, rekla je Kılıc. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.