Arheolog Mehmetaj: Badovačko jezero krije arheološku baštinu iz praistorije

Dok je rasprava oko izgradnje pored jezera Badovac na vrhuncu, arheolog Haki Mehmetaj je istakao da ga treba zaštititi i istraživati kao arheološku baštinu.

Kako piše Koha, da bi to potvrdio Mehmetaj je podsetio na neke važne nalaze koji su tamo napravljeni pre više od pola veka. Među njima su tragovi praistorijskog naseljavanja.

„Kada je brana jezera Badovac sagrađena za pijaću vodu, šezdesetih godina prošlog veka, pronađeni su tragovi naselja iz praistorijskog perioda, iz 7. milenijuma pre nove ere. Naselje je predstavljeno sa tri kamene ose i tragovima arheoloških iskopavanja“, napisao je Mehmetaj u kratkom pismu koje je medijima poslao u nedelju popodne, prenosi Koha Ditore.

Prema njegovim rečima, kamene ose su fenomen za proučavanje najstarijih perioda ljudske istorije, jer su veoma retke.

“Pronađene sekire pripadaju periodu Lepenskog vira, u klisuri Đerdap, i svedoče o predstavljanju protoneolita, neolita, odnosno, intermedijarne faze između mezolita i ranog neolita” napisao je arheolog.

Ali nalazi se tu ne završavaju.

“Čak i u koritu jezera Badovac, kao i u okolini jezera tokom arheoloških iskopavanja i terenskih posmatranja pronađeni su dokazi bronzanog doba, antike i srednjevekovnog doba”, napisao je Mehmetaj.

Iskusni penzionisani arheolog takođe je u prilogu priložio fotografiju jednog artefakta pronađenog u Badovcu. Reč je o narukvici iz 10. veka.

“Jezero Badovac sa okolinom je arheološka baština koju treba istražiti i zaštititi”, rekao je Mehmetaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.