Borba za ženska prava: One ruše predrasude i prepreke koje društvo nameće (FOTO)

Osmi mart je samo jedan dan u godini kada se prisjećamo borbe za ženska prava, ali nikako ne smijemo zaboraviti da ta borba i dalje traje. Bosna i Hercegovina i dalje je tradicionalno društvo u kome se žene svakim danom bore za bolji položaj.

Niže plate, duži periodi nezaposlenosti, ustaljeni stereotipi samo su neki od problema s kojima se suočavaju žene. Međutim, u svakodnevnom životu, žene pokazuju da su mogućnosti neizmjerne, te da borba za ravnopravnost nije uzaludna, saopćeno je iz UN Women.

Povodom Međunarodnog dana žena 2017. godine, Ujedinjeni narodi u Bosni i Hercegovini predstavljaju priče nekoliko žena koje su uspješne u svojim zajednicama. 

Ana Kotur jedna je od njih. Diplomirana pravnica, aktivistica i novinarka koja je rođena sa cerebralnom paralizom, Ana ne prestaje da ruši predrasude i prepreke koje društvo nameće osobama s invaliditetom.

– Žena s invaliditetom je sve ono što ona smatra da jeste. Radnica, partnerka, majka. Invaliditet nije prepreka za ženu. Predrasuda jeste – kaže ova dobitnica nagrada UNICEF-a, UN-a, UN Women i UNFPA za izvještavanje i angažman o pravima osoba s invaliditetom.

ana-kotur

Žene Bosne i Hercegovine su poduzetnice, zemljoradnice, sportiskinje, inžinjerke, političarke. One sanjaju o svojoj budućnosti.

Lamija Gutić je 15-godišnjakinja koja je kroz inicijativu „IT Girls“, podržanu od Ujedinjenih nacija, počela programirati.

lamija-gutic

Lamija kaže da je „shvatila da programiranje nije muški posao i da djevojke to mogu puno bolje raditi. Za web development je potrebna kreativnost i mašta, ja mislim da to imam, i želim da jednog dana programiram web stranice i aplikacije.“

Vildanu Imamović od diplome sportske menadžerice dijeli nekoliko mjeseci.

vildana-imamovic

Svoje organizacijske vještine razvila je pod okriljem SFK 2000 nakon prestanka profesionalnog bavljenja sportom. Lični rast i razvoj također duguje fudbalu i dio je malobrojne postave koja već sedmu godinu u BiH uspješno organizuje kvalifikacijske turnire za kup UEFA. Danas s kolegicama iz kluba čini sve kako bi nove generacije fudbalerki imale neuporedivo bolje uvjete u odnosu na one s početka misije SFK 2000. 

– U timu imamo mnogo djevojaka koje nemaju oba roditelja ili jednog roditelja. Taj timski duh omogućava da djevojke izrastu u zrele osobe. U dobre ljude. Sve se trudimo da nekome budemo majka, otac, da učimo zajedno, da odlazimo u školu. Nažalost, u našoj zemlji nemamo podršku državnih institucija. Četrnaest godina smo prvakinje i osvajačice duple krune, jedna naša igračica je rekla da rezultate koje mi postižemo muške kolege mogu postići jedino na Playstation-u’ – objašnjava Vildana i podsjeća da su u prošloj godini dobile plaketu grada.

Ipak, u ruralnim sredinama žene imaju manje mogućnosti za zaposlenje.

Nada Marković, aktivistkinja za ljudska prava i predsjednica udruženja „Maja“ iz Kravice, radi na osnaživanju žena iz ruralnih zajednica. Kroz prvu žensku zadrugu u Bosni i Hercegovini, ovo udruženje omogućava ženama da razvijaju svoje biznise i plasiraju proizvode na tržište.

nada-markovic

– Daleko od glavnog grada, žene nemaju mnogo prilika za posao. One moraju stvarati prilike kako bi zarađivale i prehranjivale porodicu – smatra Nada.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.