Boris Trajkovski ipak ubijen?

Najkasnije za godinu istražni tim koji je oformilo Ministarstvo saobraćaja i komunikacija Bosne i Hercegovine prezentirat će izvještaj o uzrocima pogibije Borisa Trajkovskog, makedonskog predsjednika.

Trajkovski je poginuo 26. februara 2004. godine u selu Bitunje, u blizini Mostara. On je tada putovao u službenu posjetu BiH, ali se avion u kojem se nalazio s još sedmero ljudi srušio nedaleko od Mostarskog aerodroma.

Kontrola leta

Istraga koja je provedena nakon tog incidenta nije zadovoljila makedonsku stranu, koja je tvrdila da je Trajkovski praktično ubijen zbog greške kontrolora letenja Aerodroma u Mostaru. Kontrolori letenja u to vrijeme bili su pripadnici SFOR-a.

Nezadovoljne nalazima bh. istrage, makedonske su vlasti formirale svoju komisiju koja je šest godina istraživala cijeli slučaj. Obiman rad skupili su u nekih 20 knjiga, a pokazali su da je Trajkovski ustvari ubijen.

Omer Kulić, savjetnik ministra saobraćaja i komunikacija Damira Hadžića, na čelu je novog istražnog tima. U razgovoru za “Dnevni avaz” on navodi da očekuje da se u narednih šest do 12 mjeseci okonča istražni postupak i rezultati prezentiraju kako zainteresiranim stranama tako i javnosti.

– Radit će se u pet timova sa stručnjacima iz BiH, Makedonije, Hrvatske, Srbije, ali i Sjedinjenih Američkih Država. Mi smo već počeli s poslom. Imali smo detaljnu prezentaciju nalaza makedonskog istražnog tima, a sada nam predstoji provjera informacija kojima raspolažemo, ekspertize… Radit ćemo i simulirani let, neke dokaze nositi na analizu u SAD-u i još neke zemlje. Nije isključeno da se tokom posla formiraju i novi timovi ili da se postojeći prošire novim ljudima – kaže Kulić.

Uloga Tužilaštva

Upitan koliko će koštati nova istraga, kaže da se radi otprilike o 140.000 eura.

– BiH je platila prvu istragu. Ovo plaća makedonska vlada, pošto su je oni zatražili – precizira Kulić.

Dodaje i da istražni tim neće ni u koga upirati prstom.

– Nakon što završimo svoj posao, jedan izvještaj ići će Tužilaštvu BiH. Oni će procijeniti ima li elemenata krivične odgovornosti bilo koga i trebaju li se poduzimati daljnje radnje iz njihove nadležnosti – kaže Kulić.

Propusti prve istrage

Prema tvrdnjama nekih članova ranije komisije, tokom istrage napravljeno je dosta propusta. No, već je i prvi izvještaj upućivao na postojanje krivične odgovornosti pojedinaca.

– Mi smo dali izvještaj Tužilaštvu BiH sa sugestijama da oni urade svoj dio posla. No, nikakvog suvislog odgovora iz Tužilaštva nije bilo. Upozoravali smo tu instancu da ima elemenata krivične odgovornosti i da bi tužioci trebali uraditi svoj dio posla. No, bez odjeka. Ne znam zašto je tako bilo. Ili se neko bojao ili tužilac nije bio dorastao zadatku – kaže nam jedan od članova nekadašnjeg istražnog tima.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.