Čišćenje računara od prašine i prljavštine

Prašina i prljavština mogu uticati na kvar računara ili nekog njegovog dijela, pa bi zato bilo pametno jednom u nekoliko mjeseci generalno očistiti računar.

Evo nekoliko savjeta kako da to najefikasnije uradite, a pri tom izbjegnete da napravite štetu.

1. Ugasite računar i sve periferne uređaje – monitor, tastaturu, miš, štampač otkačite sa njega.

2. Počnite čišćenje od monitora. Većina korisnika danas ima LCD monitor, a on se ne smije čistiti sredstvima za pranje stakla niti bilo kakvim agresivnim sredstvima.

Najbolje je kupiti maramice za tu namjenu ili neko sredstvo baš namijenjeno čišćenju LCD monitora. U nedostatku toga poslužiće i malo vode. Ako za brisanje koristite neko specijalno sredstvo, njega bi trebalo nanijeti na čistu pamučnu krpu i onda njome obrisati ekran.

Plastika monitora može se čistiti vlažnom krpom ili takođe specijalnim sredstvom za tu namjenu.

3. Tastaturu prvo treba okrenuti naopačke da ispadne sva prljavština i prašina koja je uglavljena između tastera. Za izvlačenje one upornije prašine odličan alat je komprimovani vazduh u spreju – koji može i kod nas da se kupi, a ako imate kompresor, i on može odlično da posluži za izduvavanje dosadne prljavštine.

Tasteri je preporučljivo obrisati vlažnom pamučnom krpom ili krpom natopljenom tečnošću za čišćenje plastike.

4. Prilikom čišćenja novijih miševa vrlo je važno očistiti zaštitu optičkog senzora, jer se tamo lako kupi prljavština, što direktno utiče na samu funkcionalnost miša.

Oni koji imaju stare miševe sa kuglicama moraće da ih rastave i izvade kuglicu, pa da je očiste, kao što će morati i da očiste točkiće koje kuglica rotira – dobar alat za to su štapići sa vatom ili čačkalice. Čačkalica može da posluži i za čišćenje kanala oko tastera miša.

5. Najosjetljiviji dio posla je čišćenje unutrašljosti kućišta računara. Otvorite kućište i krupnu prašinu pokušajte da pokupite malim usisivačem sa potpuno smanjenom snagom.

Nemojte koristiti nikakva tečna sredstva za čišćenje u unutrašnjosti računara i dobro pazite na kablove, kao i na to da ništa u unutrašnjosti kućišta ne dirate rukama, jer statički elektricitet na vašim rukama može izazvati kvar na elektronskim komponentama računara.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.