Čudna statistika: Zašto su religiozne države najsiromašnije na svijetu?

Možda zato ne bi trebalo da čudi statistika koja pokazuje da je velika većina zemalja u kojoj je religioznost na niskom nivou zapravo u redu najbogatijih država, dok su one najreligioznije duboko na dnu bijede i siromaštva.

Amerika je tu na neki način izuzetak, zbog čega ćemo prvo spomenuti njen primjer.

Sa jedne strane, Amerika je izrazito religiozna zemlja; statistika pokazuje da su žitelji najmoćnije države svijeta u 65 posto slučajeva pokazali visoku posvećenost vjeri.

Sa druge strane, američki BDP je najveći na svijetu; pojedinačno, govorimo o najbogatijoj zemlji svijeta: za sve vas koji će reći da će ih Kina uskoro stići, možemo samo da poručimo da SAD još uvijek ima dvostruko veći nominalni brutodruštveni proizvod nego azijski džin.

Međutim, ako malo zagrebete po površini i zavirite u ono što se krije ispod, vidjet ćete da je to samo generalni trend: situacija u samoj Americi, kada se statistika raščlani na njenih 50 država, pokazuje nešto sasvim drugo.

Siromaštvo je najveće u južnjačkim državama koje pripadaju tzv. “biblijskom pojasu”, a one imaju i najmanje svršenih studenata.

Prema tome, Sjedinjene Države ne odstupaju od ovog trenda onoliko koliko se to na prvi pogled čini.

Ako govorimo o drugim zemljama, onima koje su zapravo potpuno u skladu sa matematičkom podelom na bogate i nereligiozne, i siromašne i bogobojažljive, vidimo da tu vlada praktično bolna zakonitost.

Egipat, Bangladeš, afričke države, Indonezija, Indija…  Ovo su zemlje u kojima je životni standard vrlo nizak (zaboravite nominalni BDP, on može važiti u slučaju Amerike iako i tamo postoji 50 miliona ljudi koji žive ispod granice siromaštva, ali u kojoj je distribucija preostalog novca raspoređena tako da praktično svako može da živi životom dostojnog čovjeka), ali u kojima je pokazana veoma visoka posvećenost vjeri.

Sa druge strane su prebogate zemlje sjeverne Evrope, poput Švedske, Estonije, Danske, Norveške, pa čak Češke.

Ako odemo i dalje, vidjet ćemo da Japan, u kome skoro 80 posto populacije ne brine o vjeri, a koji ima BDP skoro kao Kina; tu je i Hong Kong koji također posjeduje visok BDP a nisku religioznost.

Da ne spominjemo i Kinu, u kojoj je ista situacija.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.