Da li će Thaçi izvući Kosovo iz političke krize?


Potpredsjednik Skupštine Kosova Slobodan Petrović smatra da je izborom Hashima Thaçija za poredsjednika Kosova izbjegnuto produbljivanje političke krize u kojoj se Kosovo nalazi više od pola godine.

Petrović očekuje da će novoizabrani predsjednik omogućiti bolji život za sve građane Kosova.

“Bio bi mnogo veći rizik i mnogo veći izazov da Hashim Thaçi nije izabrab za predsjednika Kosova tog dana jer bi po automatizmu ušli u izborni proces koji bi bio potpuno neizvjestan… Sada očekujem da se krene u realizaciju svih stvari koje su prije svega dogovorene u okviru Briselskog sporazuma”, istakao je Petrović u izjavi za RTV KIM.

Sa druge strane, poslanik opozicionog pokrata Samoopredjeljenje Ilir Deda smatra da će Thaçi kao predsjednik Kosova još više preodubiti političku krizu.

“Ured predsjednika je do sada, manje ili više bio jedna institucija koja je mogla da okupi sve političke stranke. Gospodin Thaçi nema ni autoritet potrerban da okupi sve političke stranke na Kosovu, niti predstavlja simbol političkog jedinstva. Predsjednik Kosova po Ustavu treba da predstavlja jedinstvo građana. Na žalost institucija predsjednika neće biti u fukciji razrješenja krize”, objašnjava Deda za KIM.

Da nikome neće biti dobro nakon izbora dosadašnjeg lidera PDK za predsjednika Kosova veruje i novinar iz Gračanice Živojin Rakočević.

“Izbor Hashima Thaçija je pouzdan znak da nikome neće biti dobro, ni Srbima, ni Albancima, ni Turcima, ni Bošnjacima, ni Gorancima. To je takođe znak da je međunarodna zajednica odustala od izgradnje institucija na Kosovu i da je sve predala u ruke jedng čovjeka i da taj čovjek odlučuje o sudbinama komplatnog prostora. To je model orijentalne vladavine jednog despota koji je sebe doveo u tako moćnu poziciju da većina kaže “A koga drugog da biramo?” To je najgora rečenica koja se čuje u balkanskim društvima”, kazao je Rakočević.

Thaçijev izbor ostao je u sjenci suzavca i protesta koji su organizovali predstavnici opozicije nezadovoljni postignutim briselskim sporazumima o ZSO i demarkaciji granice sa Crnom Gorom kaze politikolog Albinot Maloku.

“Svi su se digli na noge da Thaçi ne bude izabran za predsjednika Kosova. Kako može sada Thaçi koji je izabran tako kako je izabran, a nije mogla ni predsjednica Atifeta Jahjaga koja je izabrana konsenzusom, da rješi političku krizu. Skeptičan sam po pitanju mogućnosti da će Hashim Thaçi kao predsjednik Kosova smiriti političku situaciju”, kazao je Maloku.

Izborom Hashima Thaçija za predsjednika Kosova ostaje upražnjeno mjesto za lidera Demokratske partije Kosova. Javnost vjeruje da će Thaçija naslijediti Kadri Veseli, aktuelni predsjednik Skupštine Kosova.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.