Demograf: Iz Srebrenice nestalo 7.692 muslimana

Svjedočeći na suđenju Ratku Mladiću u Hagu, vještak optužbe za demografiju Helge Brunborg izjavio je da je 7.692 osoba iz Srebrenice nestalo poslije pada enklave u ruke Vojske Republike Srpske jula 1995. godine.

Brunborg je precizirao da je do 2009. godine, kada je sudu podnio izvještaj, bila identifikovana 5.061 osoba, odnosno 65,8 odsto sa tog spiska, nađena u masovnim grobnicama u okolini Zvornika.

Za ukupno 66,7 odsto sa spiska nestalih, do tada je bilo utvrđeno da su mrtvi.

Novije podatke o broju identifikovanih, uskoro će, kako je najavio tužilac Piter Mekloski (Peter McCloskey), sudijama prenijeti demograf Eva Tabo (Ewa Tabeau) i istražitelj tužilaštva Dušan Janc.

“Mislim da nikada nećemo naći sve nestale osobe, ali smo sve bliže i bliže”, rekao je Brunborg.

Bivši komandant Vojske Republike Srpske, Mladić (70) optužen je za genocid nad oko 7.000 srebreničkih muslimana, koja je VRS strijeljala u danima pošto je, 11. jula 1995, zauzela tu “zaštićenu zonu” UN.

Brunborg je objasnio je da je do liste nestalih došao ukrštanjem spiska koji je, odmah po padu Srebrenice, načinio Međunarodni komitet Crvenog krsta (ICRC), između ostalog, s rezultatima popisa

stanovništva Srebrenice iz 1991. i poslijeratnim glasačkim spiskovima.

Vještak optužbe naznačio je da nije našao “nijedan primjer organizovanog lažnog prijavljivanja” nestanka osoba iz Srebrenice, ali je potvrdio da je “bilo grešaka”, poput dupliranja imena nestalih, što je ispravljeno.

“Nijedna izmišljena osoba nije bila registrovana kao nestala”, kako bi se broj nestalih povećao, rekao je Brunborg, dodavši da su imena svih za koje je nakandno utvrđeno da su živi, uklonjena s liste

nestalih.

Mladićev branilac Dragan Ivetić će sutra završiti danas započeto unakrsno ispitivanja Brunborga.

Izvođenje dokaza protiv Mladića, tužilaštvo će, kako je najavio tužilac Mekloski, završiti “do kraja oktobra ili početka novembra”.

General Mladić je optužen i za progon muslimana i Hrvata širom BiH, za terorisanje stanovništva Sarajave kampanjom artiljerijskih o snajperskih napada i za uzimanje za taoce pripadnika mirovnih snaga

UN, 1992-95. godine.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.