Dhurata Hoxha: Odsustvo volje za liberalizacijom viza je diskriminacija građana Kosova

Ministarka za evropske integracije Kosova, Dhurata Hoxha izjavila je da pitanje liberalizacije viza za građane Kosova nije na dnevnom redu jesenjeg zasedanja Evropskog savjeta i da to predstavlja diskriminaciju građana Kosova iako je Kosovo ispunilo svih 95 kriterijuma.

“Mi nemamo zvaničnih informacija da li će ili neće biti na dnevnom redu, ali to što smo vidjeli je da je objavljena agenda sastanka od 6. decembra i tu nema liberalizacije, odnosno tačke o liberalizaciji viza za Kosovo. To je za žaljenje jer smo mi završili naš posao i sada je na EU da završi svoj dio dogovora”, kazala je Hoxha u izjavi za portal ekonomiaonline.com.

Prema njenom mišljenju, sporazumom je bilo utvrđeno da je to tehnički proces i kada se ispune uslovi onda sledi liberalizacija viza, ali je sada jasno da nema političke volje zemalja članica EU da se ide napred, iako je ostao samo posljednji korak.

Ministarka je kazala da su liberalizaciju viza dobile zemlje koje su imale daleko manje kriterijuma od Kosova, koje je u cjelosti ispunilo 95 kriterijuma.

Ona smatra da to nedvosmisleno govori o dvostrukim standardima EU.

“Mi smo završili naše zadatke, trebalo bi da budemo i samokritični, ali ne i u procesu evropskih integracija. Trebalo bi da smo samokritični u vezi sa reformama u kojima bi trebalo da smo brži. To se odnosi na mnoge sektore, na vladavinu zakona, ali ne i na proces liberalizacije viza, jer smo u cjelosti ispunili svih 95 kriterijuma i u tome nema mjesta ni za kakvu sumnju”, kazala je ona.

Hoxha ocjenjuje da nedostatak političke volje EU, zbog koje građani Kosova ostaju izolovani, predstavlja njihovu diskriminaciju.

“Ona je nerazumna, nepravična i jasno je da je možemo smatrati diskiriminacijom građana Kosova i nastavak njihove izolacije. Mi pozivamo zemlje članice EU da što pre donesu odluku i da se građani Kosova mogu slobodno kretati”, kazala je Hoxha.

Ona je odbacila mogućnost da je uvođenje taksi na robu koja se uvozi iz Srbije i Bosne i Hercegovine moglo uticati na ovakav stav zemalja EU, ističući da se radi o dva različita procesa.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.