Ekskluzivno: Thaçi duguje 500.000 eura Džefriju Najsu

Gazeta Express je došla do pisma koje je britanski advokat Džefri Najs uputio Vladi Kosova, a u kojem se navodi skandalozna priča u koju su uključeni predsjednik Thaçi i njegov tim. U ovom pismu otkrivena je istina o Thaçijevoj biografskoj knjizi, prema kojem se vidi da je Predsjednik platio za nju.

Za kosovske Albance jedna od najvoljenijih javnih ličnosti neposredno nakon rata bio je tužilac Haškog tribunala, ser Džefri Najs. Predvodio je suđenje najomraženijoj osobi na Kosovu – Slobodanu Miloševiću.

Najs je nastavio da bude “very nice” sa Albancima, čak i u govoru koji je održao 2011. godine, nakon što ga je pogodio izvještaj švicarskog senatora Dika Martija, koji je optužio direktno premijera i cijelu hijerarhiju OVK-a za trgovinu ljudskim organima i za druge prilično bizarne optužbe.

U svom tekstu, Najs je opisao navode senatora kao neosnovane, a njegov izvještaj kao neodrživ.

To je bio razlog zbog čega je tadašnji premijer Thaçi Tači zatražio saradnju.

Tadašnji zamjenik ministra spoljnih poslova, Petrit Selimi, po nalogu svog šefa, kontaktirao je ser Džefrija da radi sa Vladom Kosova, tačnije za Thaçija – koji je bio ključna figura Martijevih optužbi za trgovinu organima.

Od trenutka kada je ova komunikacija uspostavljena, stvar između Vlade Kosova – između Hashima Thaçija i gospodina Najsa, više nije bila veoma “nice”.

Dovedene su u pitanju isplate. Hashim Thaçi je poznatom advokatu iz Velike Britanije ostao dužan.

Express je došao do prepiske koju je Najs imao sa aktuelnom Vladom Kosova.

Bivši tužilac Haškog tribunala izgleda da je prilično ogorčen zbog načina na koji su ga kosovske institucije ignorisale, iako mu, kaže on, duguju više od pola miliona eura.

“Nisam imao profesionalnu saradnju sa Vladom sve dok me Petrit Selimi nije kontaktirao i pitao da li hoću da radim za vladu. Složio sam se sa finansijskim uslovima koje mi je ponudio Selimi,” napisao je Najs u pismu Vladi, odnosno šefu kabineta Avniju Arifiju, koji je kazao da je o ovom pismu takođe obavjestio i ambasadora Velike Britanije na Kosovu.

Ali šta je rečeno u pismu koje Najs šalje Arifiju?

Tamo stoji da je Najs, sa svojim timom, sklopio dogovor sa predsjednikom Thaçijem, šefom vlade i glavnookrivljenim od strane Martija. Britanski advokat je nekoliko godina bio angažovan da savetuje Thaçija, pomažući da se pripremi potreban materijal za vrijeme kada se osnuje Specijalni sud, a pomogao je i deo predsjednikove biografske knjige, koja je nedavno objavljena pod naslovom “Nova država – moderna država”.

U pismu Najs nastavlja sa priznanjem – da je isplaćivan neko vrijeme, a potom su nakon određenog vremena iznenada prestale isplate od strane vlade, te da je preostalo pola miliona duga koji sada potražuje.

On kaže i da će, ukoliko se ne izvrši ova uplata u skladu sa sporazumom, o tome javno govoriti u medijima.

Iz ove prepiske ne zna se koliko Vladu Kosova koštaThaçijev ugovor sa dva advokata, međutim podatke koje je od novembra 2015. do kraja jula 2016. godine, Najs slao vladi, trebalo bi da mu se isplati 327,445.86€, a Trompovoj 162,975.01 eura.

Kako isplata nije uspela, Džefri Najs je pisao Vladi i predsjedniku Thaçiju, koji je nekoliko puta obećao da će uplatiti novac, ali se, kako se Najs požalio, to se još uvijek nije dogodilo.

Najs je pisao zajedno sa Nevenkom Tromp, koja je istraživala Milošev slučaj – oni su bili angažovani da savetuju Thaçija, pripremaju govore, dogovaraju intervjue, kao i da daju doprines za Thaçijev biografski roman, a za šta je Najs mislio da je za Kosovo a ne samo za Thaçija.

Advokat ukazuje na to da su oni pripremili obiman povjerljiv materijal za Vladu kada Specijalni sud počne sa prvim optužnicama.

“Radili smo kako bi kosovska vlada mogla da pripremi materijal kojem niko neće imati pristup, a koji će se koristiti kada pojedinci budu optuženi od strane Specijalnog suda,” objasnio je Najs.

Čak i nakon što nisu izvršene uplate, Najs je rekao da je nastavio da pomaže Thaçiju, posebno u djelu za Thaçijevu knjigu koji se bavi navodima o trgovini ljudskim organima.

“Od mene je traženo – pomogao sam piscima biografske knjige Hashima Thaçija u vezi sa pričom o optužbama za trgovinu organima, misleći da priča nije samo o Hashimu Thaçiju, već o ljudima na Kosovu,” napisao je Najs.

On kaže da se samo sa Hashimom Thaçijem sastao tri puta, i to čak i u Predsjedništvu, navodi Najs. Predsjednik je obećao da će isplate da budu izvršene.

U svom pismu Najs ukazuje i da je umoran od neodgovornosti lidera zemlje, a naročito od načina na koji su prebacivali loptu jedan drugom. Zato je odlučio da piše svima odjednom.

“Uključivanjem svih više neće biti moguće da u kontinuitetu beže od odgovornosti,” poručio je Najs Enveru Hoxhaju, Petritu Selimiju, Abelardu Tahiriju, ambasadoru Lirimu Graqevciju, Ardijanu Arifaju i Bashmiru Xhemaju.

“Takođe sam pisao i ambasadoru Roriju O’Konelu koji je uložio napore da ovo pitanje rješi u našu korist,” kaže Najs.

Express je u petak kontaktirao ambasadora O’Konela kako bi ga pitao da li je Vladi Kosova poslato ovo pitanje.

Ambasador je rekao da je to pitanje koje se njega ne tiče.

“Ovo je pitanje između Vlade Kosova i gospodina Džefrija Najsa,” kratko je rekao O’Konel.

Najs otkriva da je u okviru dogovora sa Vladom radio sa drugim ljudima, čak i sa jednim od pisaca Tačijeve biografije, Suzi Džeger, koja je takođe trebalo da bude plaćena.

Na osnovu ove prepiske otkriveno je da je ono što je predsednik Thaçi želio da predstavi kao biografsku knjigu – koju su napisala dva strana novinara – bila zapravo knjiga koju je naručio i platio.

“Da bi završili posao za Vladu, u skladu sa dogovorom, sarađivali smo sa drugim strankama, kao što su Alan Doneli i Suzi Džeger i takođe Pleurat Halili,” napisao je advokat.

“Vjerujemo da su plaćeni. Ako se to dogodilo, želimo da znamo zašto smo mi imali drugačiji tretman kada smo imali ključnu ulogu u radu koji je urađen sa ovim pojedincima?” piše dalje Najs.

U tom trenutku Najs saznaje da su ga Thaçi i njegov tim prevideli, plaćajući knjigu na druge načine. Nije poznato na koji način su ta plaćanja i izvršena.

Pleurat Halili, piše Najs, bio je posvećen tome da obezbjedi zatvoren sistem za materijal koji su Najs i Tromp prikupili, a koji je potreban Kosovu kada Specijalni sud bude počeo sa optužnicama. Međutim, Haljilji je iznenada prekinuo kontakte i nije im odgovarao:

“Čekali smo odgovor da li smo obezbjedili siguran prostor da ponesemo materijal, ali nikada nismo sreli Pjleurata Halilija. Nakon nekog vremena gospodin Halili je, bez objašnjenja, prekinuo komunikaciju sa nama.”

Najs vjeruje da će to Thaçiju zatrebati još jednom. Nakon izvještaja Dika Martija, advokat očekuje da ga Predsjednik kontaktira kada Specijalni sud podigne prve optužnice.

“Razumijem da Hashim Thaçi možda ima namjeru da sarađuje sa mnom kada postane poznato ko će biti optužen od strane Specijalnog suda,” napisao je Najs sadašnjoj vladi.

Advokat je i posljednji put pisao predsjedniku Thaçiju, kada je ukazao da je pred kosovskim sudom pokrenuo slučaj za neplaćene račune i obavještava ga da on prekida ugovor.

“Od 2016. prolazimo kroz proces da se dug otplati prema zakonima Kosova,” napisao je Najs Thaçiju.

Osim toga, Najs na kraju pisma prijeti, rekavši da, iako je do sada ćutao, ukoliko mu ne bude plaćeno, on će biti primoran da izađe u javnost, i da, prema njegovim riječima, nanese štetu imidžu Kosova.

Gazeta Express je kontaktirala Avnija Arifija, pitavši ga da li je Vlada odgovorila na zahtjeve britanskog advokata.

Arifi je rekao da bez obzira na to što je adresa Džefrija Najsa bila Vlada, o ovom pitanju koje ima veze sa Thaçijevim sporazumom sa advokatom, trebalo bi da odgovore Predsjedništvo i Ministarstvo spoljnih poslova.

Predsjedništvo nedeljama nije odgovoralo na pitanja Gazete Express o angažovanju Najsa od strane Thaçija, dok je Jetlir Zyberaj iz Ministarstva spoljnih poslova rekao da nema nikakve informacije o tome.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.