“Evropa će se promijeniti zbog džihadista”

Teroristički napadi u Parizu i rastuća prijetnja džihadizma u Evropi će promijeniti geostratešku i unutrašnju političku orijentaciju starog kontinenta, ocjena je učesnika diskusije u Beču koji su upozorili da ne treba povlačiti pogrešne pouke iz napada, koji bi mogli imati posljedice po socijalno jedinstvo Evrope.

Nekadašnja šefica španske diplomatije Ana Palasio je istakla da današnji džihadizam ne može da se poredi sa terorizmom Al-Kaide u Madridu 2004. godine.

Riješiti getoizaciju muslimana

“Islamska država smatra Španiju svojom teritorijom, ali Španija je sa svojim kršćansko-jevrejskim korijenima 100 posto evropska”, naglasila je Palasio.

Palasio je dodala da, zbog talasa migranata u posljednjih 15 godina, kada je došlo milion imigranata iz Maroka, Španija mora više učiniti na njihovoj integraciji, prije svega u borbi protiv terorizma mora da se riješi getoizacija muslimana.

Bivši šef švedske diplomatije Carl Bildt smatra da je teroristički napad u Parizu mogao da se dogodi bilo gdje. On je podsjetio na atentat u Madridu 2004, Londonu 2005, kao i spriječeni napad na danske novine Jyllandsposten 2010 godine.

“Liberalna, otvorena društva su uvijek u opasnosti”, smatra Bildt.

Opasnost prijeti od nacionalizma, desničarskog ekstremizma ili može biti vjerski motivisan, kazao je on podsjećajući na norveškog teroristu Andersa Behringa Breivika, koji je prije tri godine ubio 77 ljudi, a njegov motiv je bila mržnja prema strancima.

“Međutim najgore nasilje čine muslimani nad muslimanima, i to se ne događa u Evropi”, naglasio je Bildt.
“Terorizam uvek prouzrokuje prekomerne reakcije”, ukazao je bugarski politikolog Ivan Krastev. On je naglasio da se teroristički napad u Parizu ne smije shvatiti kao 11. septembar Evrope, jer su mnogi faktori različiti.

“Teroristički akt su počinili Francuzi, a ne strani teroristi-samoubice, kao što je to bio slučaj 11. septembra 2001. u SAD”, podsjetio je Krastev.

Vrijeme poslije napada je za Evropu odlučujuće, smatra on, dodajući da je bitno kako će se ophoditi sa svojom reakcijom koja bi mogla voditi ka tome da migranti postanu novi neprijatelji.

Glavni urednik ruskog magazina Russia in Global Affairs Fjodor Lukjanov rekao je da je Rusija dobro upoznata sa problemom terorizma. On je istakao da pored, zvaničnih glasova, koji osuđuju nasilje u Parizu, ima i kritike na račun zapada. Prema njegovim riječima, dvostruki standardi zapada provociraju reakcije. Lukjanov je dodao da se Rusija, usljed masivne imigracije iz Centralne Azije, suočava sa problemom suživota različitih kultura, a da rusko društvo nema rješenje za to.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.