Fotografija nakon njegovog ranjavanja šokirala je svijet: Iznenadit ćete se kada vidite šta je danas s njim!

Bio je to početak njegovom mučnog oporavka. Mejer je smatrao da je to bilo neophodno kako bi postao primjer ostalim članovima svoje jedinice.
 
Naučnici kažu da je pozitivan stav ključni za oporavak poslije ovako teške povrede. Nedavna studije je ispitivala i koliko je mentalna snaga jaka kod jednih, a tako slaba kod drugih.
 
Istraživanje o kojem je riječ će trajati tokom narednih šest godina, a cilj je da se utvrdi kako se veterani nose sa životnim izazovima poslije teških povreda. Mnogi vojnici poput Mejera brzo se navikavaju na proteze i život s pomagalima, pa se neki od njih bave i planinarenjem, ili uspiju da istrče maraton.
 
U slučaju Brajana Mejera, veliku pomoć u oporavku predstavlja činjenica da je u procesu liječenja korištena najsavremenija tehnologija. Komandant Piter Šumejker, šef dermatologije u Mornaričkom medicinskom centru u San Dijegu, rukovodio je primjenom ablativnog lasera u Mejerovom liječenju, koji se inače koristi za glačanje bora i kože oštećene aknama.
 
Rezultat je bio dramatično poboljašanje Mejerove sposobnosti pokreće prste.
 
– Privilegija je raditi s vojnicima poput Brajana, jer oni mladi i motivisani da idu dalje nego što smo mogli i da sanjamo. Oni ne žele samo da hodaju, nego i da rade sve što rade njihove kolege i prijatelji – kaže Šumejker.
 
Nakon serije složenih operacija, Mejeru su dodijeljene proteze, pa je morao ponovo da uči da hoda. Ali, on je želio mnogo više. Želio je punu nezavisnost.
 
Odbio je da kod kuće ugradi rampe za invalidska kolica. Opirao se dobijanju dozvole za parkiranje za osobe s hendikepom. Htio je da se ponovo integriše u društvo.
 
– Koncentrišem se na ono što imam. Ne na ono što sam izgubio – kaže on.
 
Proteze koje je dobio predstavljaju čudo tehnike. Ona na ruci ima lampu, pa noću može da se kreće bez poteškoća. On može da pere zube četkicom, piše olovkom, koristi telefon, pa čak i poteže obarač.
 
Samo nedjelju dana poslije operacije, Mejer se provozao motorom kojim može da upravlja zahvaljujući protezama. Osim toga, on je aktivan i među ostalim vojncima s invaliditetom.
 
S još dvojicom veterana osnovao je nevladinu organizaciju “Warfighter“, koja prilagođava vozila vojnicima s invaliditetom.
 
– Naš cilj je da se neki tip u “bijesnim“ kolima parkira na mjesto za osobe s hendikepom, pa da se ljudi pobune: “Šta ovaj radi?!“ A kada iz kola izađe čovjek s protezom, da shvate o čemu se radi – kaže Mejer.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.