Francuske vlasti danas odlučuju o Haradinaju: Izručenje ili oslobađanje?

U iščekivanju odluke zvaničnog Pariza o puštanju na slobodu ili izručenju Ramusha Haradinaja Srbiji, u pojedinim gradovima na Kosovu održani su protesti za njegovo oslobađanje.

Dok Srbija tvrdi da Haradinaja tereti za zločine za koje mu nije suđeno, poslanici Skupštine Kosova nisu uspijeli da usaglase tekst rezolucije u kojoj se traži njegovo puštanje na slobodu, jer se nisu složili oko prekida dijalog sa Beogradom.

Francuske vlasti će 12. januara odgovoriti na zahtjeve Kosova i Srbije za puštanje Ramusha Haradinaja na slobodu ili će ga izručiti Srbiji. Ministarstvo pravde Srbije poslalo je zahtjev za ekstradiciju sa novima dokazima protiv Haradinaja, dok polanici Skupštine Kosova iako nesložni oko teksta rezolucije kojom bi se tražilo njegovo oslobađanje, poručuju da je ovo montiran politički proces. Nakon protesta u Prištini, Tirani i Njujorku, oslobađanje Haradinaja zatraženo je Prizrenu, Gnjilanu, Peći, Mitrovici, Đakovici i Uroševcu.

“Ovo zadržavanje bivšeg komadanta, bivšeg premijera, još jednom je dokazalo krhkost naših institucija u ozbiljnim situacijama. Ako vlada ovako reaguje u slučaju figure kakva je Haradinaj, šta može da očekuje običan građanin?”, rekao je Lulzim Kabashi, predsednik ogranka AAK u Prizrenu.

“Ovo je udarac na vrijednosti OVK i na žrtvu i krv koja je prolivena za ovu zemlju. Ali Srbija je i dalje fašistička Miloševićeva Srbija i nastavlja sa neprijateljstvom prema Kosovu, ne prihvatajući realnost nakon slavnog rata OVK. Mi ni na koji način nismo protiv naših međunarodnih prijatelja, uključujući i Francusku”, poručuje Zafir Berisha, poslanik “Nisme”.

Poslanici Vljosa Osmani i Ilir Deda predložili su rezoluciju u kojoj se traži da Vlada Kosova preduzme sve mjere za hitno oslobađanje bivšeg premijera Ramusha Haradinaja, da se obaveže da će poštovati princip reciprociteta u odnosu na Srbiju i da se o srpskim poternicama razgovara u Briselu. Političke stranke se nisu zvanično izjašnjavale o ovim prijedlozima.

Zamjenik ministra za lokalnu samoupravu Bajram Gecaj izjavio je u jutarnjem programu RTK2 da Haradinajevo hapšenje šteti dijalogu Prištine i Beograda.

“Haradinaj je već dva puta oslobođavan u Hagu. Srbija bi trebala da prestane sa tim nalozima za hapšenje. Nakon proglašenja nezavisnosti Kosova ona nema prava na to. Čak i Rezolucija 1244 predviđa da Srbija nema svoju administraciju na teritoriji Kosova. Ovakvi slučajevi ne doprinose normalizaciji odnosa”, dodaje Gecaj.

Politički analitičar Ramush Tahiri smatra da se Haradinajevo hapšenje u Francuskoj znatno razlikuje od njegovog privođenja u Sloveniji.

“Sud će raspravljati o zahtjevu Srbije za ekstradiciji, ukoliko on presudi da ima dovoljno dokaza, on takvu odluku može i donijeti. Ipak, mislim da ćemo na odluku suda duže čekati. Što se tiče slučaja kada je Haradinaj uhapšen u Sloveniji, njima je Kosovo poslalo dopis da je Haradinaj u diplomatskoj misiji i da je vlasnik diplomatskog pasoša i da mu Bečka konvencija garantuje slobodu i on je oslobođen”, poručuje Tahiri.

Srpsko ministarstvo pravde je u zahtjevu za izručenje Haradinaja navelo da se on tereti za zločine za koja mu nije suđeno u Hagu, ostaje da se vidi da li će francuske vlasti prihvatiti ove navode, ili će pozitivno odgovoriti na zahtjev Kosova da lider Alijanse za budućnost Kosova bude oslobođen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.