Gdje su bivši srbijanski moćnici godinu dana poslije izbora

Prošlo je tačno godinu dana od izbora u Srbiji koji su napravili karambol u mnogim karijerama, i do jučer moćne političare, biznismene i prateće ešalone vlasti sklonili sa pozornice. Rijetki su uspjeli da opstanu, drugi su u potrazi za novim poslom, dok su neki završili sa krivičnim prijavama, pa čak i u zatvoru.

Đurđevdanski politički zemljotres najviše je pogodio Demokratsku stranku, koja je nakon gubitka predsjedničkih izbora njihovog kandidata, doživjela pravi brodolom – sačuvala je vlast samo u Vojvodini i u Beogradu, a sama je promijenila identitet, predsjednika i ključne ljude.

Boris Tadić, bivši predsjednik Srbije, postao je i bivši predsjednik u DS, a kad su se izjalovile špekulacije o njegovom angažmanu u nekoj od međunarodnih institucija, čast mu je spašena zaposlenjem u stranci i funkcijom počasnog predsjednika.

I njegova desna ruka Miodrag Rakić, šef kabineta i sekreter Savjeta za nacionalnu bezbjednost, spao je na potpredsjedničko mesto u stranci, a i ostale sive eminencije iz Tadićevog okruženja ostale su bez moći: čuvena savjetnica za medije Jasmina Stojanov mjesecima poslije izbora nije mogla da nađe posao i sada radi u PR agenciji, dok bivši savjetnik Nebojša Krstić vezu sa politikom održava tvitujući i pišući blogove.

Pod udar zakona

Srđan Šaper, vlasnik „Meken grupe“ i čovjek od izuzetnog utjecaja na Tadića koji je kreirao brojne političke kampanje DS-a, nije više član Predsjedništva demokrata, ali je sačuvao svoju poslovnu imperiju.

U međuvremenu je nekoliko bivših ministara moralo da, po nalogu novog šefa stranke Dragan Đilasa, podnese ostavku i na poslaničke funkcije. Među njima je Snežana Malović, koja je također morala da se zadovolji stranačkom funkcijom, dok su ministar urbanizma Oliver Dulić i ministar odbrane Dragan Šutanovac došli pod udar zakona. Prvi čeka suđenje zbog zloupotrebe službenog položaja i ponovo radi kao ljekar ortoped, dok je Šutanovac, pod krivičnom prijavom zbog prikrivanja imovine, sada u ulozi suinvestitora u izgradnji elitnog stambenog prostora na Vračaru.

Saša Dragin, bivši ministar poljoprivrede koji je smjenjen prilikom rekonstrukcije vlade, trenutno se nalazi u zatvoru zbog afere “Azotara”, a njegov nasljednik na ministarskom mjestu Dušan Petrović, čovjek od Tadićevog povjerenja, izbačen je iz stranke i osnivao je sopstvenu partiju “Zajedno za Srbiju”.

Iz stranke je izbačen i bivši ministar vanjskih poslova Vuk Jeremić, koji do jeseni ima uhljebljenje u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, a nije se odrekao ni poslaničkog mjesta.

Još traži angažman

Faktički bez posla je ostao i bivši premijer Mirko Cvetković, koji je nedavno izjavio da je ušao u biznis sa inostranim partnerima. Cvetkovićev dugogodišnji poslovni saradnik Zvonimir Nikezić, vlasnik konsultantske kuće “CES Mekon”, završio je u pritvoru zbog afere “Azotara”, dok se njegov sin Dušan, bivši državni sekretar u Ministarstvu finansija, povukao iz javnosti.

Izbori su došli glave i najmoćnijem čovjeku Srbije Miroslavu Miškoviću, vlasniku „Delta holdinga“, koji je gotovo pola godine u pritvoru zbog spornih privatizacija putarskih preduzeća, a probleme u poslovanju ima i Miroslav Bogićević, vlasnik šabačkog “Farmakoma” koji je nezvanično važio za jednog od glavnih finansijera Demokratske stranke.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.