Grupa penzionera iz Njemačke tvrdi da su pronašli famoznu Ćilibarsku sobu

Vrijednost Ćilibarske sobe procjenjuje se na oko 350 miliona eura, a 1941. godine nacisti su je pronašli i rasklopili te prebacili u Njemačku. 

Riječ je o bez sumnje jednoj od najdragocjenijih ukradenih umjetničkih djela koji je dizajnirao Andreas Schlüter i čija izgradnja je počela 1701. godine, a kojoj od Drugog svjetskog rata niko ne može ući u trag. 

Neki kažu da su ćilibarske ploče uništili sovjetski vojnici u Konigsbergu, današnjem Kaljingradu, koji je bio pod ruskom okupacijom, drugi kažu da su ploče bačene u jezero pred kraj rata. 

Međutim, 68-godišnji Karl-Heinz Kleine i njegovi prijatelji iz kuglačkog kluba tvrde da su našli dokaze da su nacisti Ćilibarsku sobu pohranili ispod ulica Wupperthala. 

Grad je prepun podzemnim tunelima i bunkerima koje su iskopali nacisti. 


“Erich Koch, nacistički zvaničnik iz Istočne Pruske, koji je umro u zatvoru u Poljskoj 1986. godine, bio je iz Wuppertala. Kada se Crvena armija približila Koenigsbergu, naredio je da se blago spakuje i prebaci u njegov rodni grad. Proučavali smo zapise i razgovarali s ljudima iz tog vremena”, tvrdi Kleine, piše Daily Mail. 

Lokalne vlasti dale su dozvolu Kleinu i njegovim prijateljima da kopaju ispod Wuppertala. 

“Ne mogu otkriti ko su naši izvori, ali ne radimo ovo iz zabave. Naći ćemo Ćilibarsku sobu”, dodao je. 

I ranije se pokušavalo otkriti gdje je famozna Ćilibarska soba. Godine 2006. tim iz SAD-a potrošio je skoro devet miliona eura na iskopavanja glečera jezera Toplitz u Austriji. 

Pet godina kasnije izdata je knjiga u kojoj se tvrdilo da je soba sakrivena u starom rudniku u šumama istočne Njemačke, no ni od toga ništa nije bilo. 

Soba je nestala 1945. godine i misterij od tada nikada nije riješen. Neki vjeruju da je izgorjela u požaru u tvrđavi Konigsberg u aprilu 1945. godine, ali to nikada nije dokazano.

Stoga, potraga za osmim svjetskim čudom još zadugo neće stati.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.