Kinezi ilegalno kopaju zlato

Policija u Gani je uhapsila 124 kineska radnika osumnjičena za ilegalno kopanje zlata u toj rudama bogatoj zapadnoafričkoj zemlji, saopštia je kineska ambasada.

Vlasti su izvele raciju u blizini rudnika gdje su Kinezi živjeli, uključujući i hotel u centralnom regionu Ašantija, tokom vikenda i do srijede su uhapsili 124 rudara, objavila je kineska ambasada u Akri na svom sajtu.

Kineske diplomata pregovaraju s vlastima Gane oko uhapšenih, koji su smješteni u centru za imigrante u glavnom gradu Akri, navela je ambasada.

Ovo hapšenje predstavlja delikatni diplomatski problem za Kinu. Na međunarodnoj pozornici Peking mora da predstavi da su kineski interes i aktivnosti u inostranstvu zakoniti i društveno i ekološki odgovorni, dok kod kuće treba da pokaže da je sposoban da obezbijedi bezbjednost i prava svojih građana u svijetu.

Kinesve velika potražnja za sirovinama potrebnim da zadovolji svoju brzo razvijajuću privredu pomogla je da se proširi njeno prisustvo u rudama bogatoj Africi. Međutim, hapšenja u Gani su upozorenje i na razne izazove poslovanja u inostranstvu.

Ovaj incident je zauzeo naslovne strane kineskih medija, a nekoliko listova i sajtova izvještava da se kineski radnici kriju u džungli od vojne policije Gane i da lokalne vlasti podstiču seljake da pljačkaju kineske građane.

Peking je pokušao da tim izvještajima suprostavi uvjeravanja da zvaničnici čine sve da pomognu kineskim radnicima. “Mi smo upozorili sve kineske ljude u Gani da striktno poštuju domaće zakone i propise i da se nikada ne povode za nezvaničnim informacijama na internetu”, rekao je predstanik kineske ambasade Ju Djie agenciji Sinhua.

Kineska agencija je prenijela takodje riječi zvaničnika policije Gane da je nekima od uhapšenih Kineza takodje istekla dozvola boravka u zemlji.

Gana je jedan od velikih izvoznika zlata i vlasti te zemlje nastoje da iskorijene ilegalno vađenje plemenitih metala. Izvještaji da je policija Gane hapsile kineske radnike pod sumnjom za ilegalo vađenje zlata pojavljivali su se i ranijih godina. U oktobru prošle godine jedan Kinez je poginuo u napadu na ilealni rudnik zlata u regionu Ašantija, podsjeća AFP.

Ambasada je objavila da su im vlasti Gane rekle da će privremeno obustaviti akciju protiv ilegalnog kopanja zlata i dopustiti kineskim radnicima da se vrate kući ukoliko to žele.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.