Kiseli kupus: pomaže kod alergija, prehlade i kašlja

Prošle nedelje su istraživači sa Univerziteta Cambridge otkrili da konzumiranje fermentisanih mliječnih namirnica, kao što je jogurt i sir, smanjuje rizik od razvoja bolesti dijabetesa tipa 2.

Kada se određene namirnice ostave da fermentiraju, one se „unaprijed vare“ dobrim bakterijama i kvascem koji se prirodno nalazi na površini hrane. Ovi mikrobi jedu hranu prije vas, razbijaju šećer i skrob i čine da tijelo lakše apsorbuje hranljive materije.

Neki takođe oslobađaju mliječnu kiselinu, prirodni konzervans, koji stimuliše rast dobrih bakterija. Fermentisana hrana efikasno postaje prirodni probiotik.

Uloga bakterija u zdravstvu je privukla veliku pažnju poslednjih godina, a stručnjaci pozdravljaju novo interesovanje za „živu“ hranu, kako je još fermentisana hrana poznata.

Fermentisane namirnice stimulišu bakterije koje pomažu imunitetu. Dakle, nekom ko pati od kašlja i prehlade mogu da pomognu. Mi takođe znamo da hrana koja je bogata probioticima kontroliše simptome kao što su sindrom iritabilnog kolona, nadutost, nadimanje i sl.

Preporučuje se širok spektar fermentisanih namirnica kao što su masline, meso i sirevi, za jačanje imuniteta, borbu protiv alergija, pa čak i kao pomoć za gubitak težine – pripomažu varenje jer stvaraju osjećaj sitosti.

Povrće je bogat izvor bakterija koje pomažu zaštitu imunog sistema, štite od dijareje i čira na želucu a efikasne su i borbi protiv alergija. Otuda, posebno interesovanje za kiseli kupus i kisele krastavce.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.