Krvna osveta u Albaniji: “Kad krvarim ja, krvarićeš i ti!”

“Nakon pada komunističkog režima u Albaniji 1991. krvna osveta se ponovo razbuktala. Posebno kada su se mnogi Albanci tokom krize 1997. domogli oružja tako što su upali u vojna skladišta. ‘1997. dogodilo se najmanje 2.000 ubistava iz krvne osvete’, kazao je Ismet Elezi koji se bavi istraživanjem Kanona Leke Dugađinija (U Kanonu između ostalog stoji da ukoliko jedan čovjek ubije drugog, muški član porodice mora da uzvrati istom mjerom. prim. aut.). ‘A tada su se dogodila ubistva zbog zavade stare sto godina’, ističe Elezi. Vlada u Tirani kaže da su divlja vremena prošla i da je od 2001-2012. bilo ‘samo’ 98 ubistava zbog zavade porodica. Građanski orjentisane organizacije i naučnici smatraju kako je vlada te brojke dobrano uljepšala. ‘Vlada to radi jer država stremi ka članstvu u EU i izbjegava bilo kakve mrlje koje mogu naštetiti nacionalnom imidžu'”, kaže ekspertkinja za Albaniju Antonija Jang listu Ziddojče cajtung. “A zemlja u kojoj se pravda uzima u svoje ruke što vodi do ubistva i pogađa hiljade građana nije baš slika zemlje kandidata za članicu Evropske unije”, piše list i navodi da se prema izvještajima albanskog ombudsmana od januara 2010. do septembra 2012. dogodilo samo 15 ubistava iz krvne osvete.

Proces dobija ko ima više novca ili bolje veze

“No, samo pred okružnim sudom je u tom vremenskom periodu prijavljeno 50 ubistava što zbog zavade što zbog krvne osvete. Mnogi Albanci izbjegavaju da idu na sud jer često se događa da proces dobija onaj ko ima više novca ili dobre veze. Svjedoci tako bivaju zastrašivani i dobijaju prijetnje. A posljedica svega je upravo ta da se mnoge prijetnje i ubistva ne prijavljuju. I stručnjaci kažu da se u Albaniji nije prestalo s krvnom osvetom već da takva ubistva sve više uzimaju maha”, piše minhenski dnevnik.

Ziddojče cajtung naglašava da se najveći broj ubistava događa zbog svađe oko imovine. “Jer, dvije decenije nakon pada komunizma sudovi nisu donijeli presude u preko 10.000 tužbi koje se tiču povraćaja imovine ili isplaćivanja odštete”. List napominje da je kazna zatvora za ubistvo iz krvne osvete 25 godina, ali da “sudovi najčešće presuđuju kao da se dogodilo ubistvo u afektu i počinioci dobiju osam godina zatvora. ‘Tako ubice već nakon četiri godine znaju da izađu iz zatvora, a vrlo brzo potom budu ubijeni od porodice žrtve’, naglašava Ismet Elezi stručnjak za Kanon Leke Dugađinija iz Tirane.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.