Ljetne infekcije: Bakterije i gljivice mogu vas napasti iz vlažnog kupaćeg kostima

Posljednje što biste željeli da vam se dogodi dok uživate u zasluženom odmoru na nekoj plaži je da dobijete infekciju. Ali, to se ipak dogodi, i to ne tako malom broju žena! Iako prema tvrdnjama ljekara broj pacijentica u ginekološkim ordinacijama tokom ljeta nije znatnije povećan, vlažan pijesak i kupaći kostim, kao i ne baš idealni uslovi za održavanje higijene na plažama, u kampovima i u privatnom smještaju, dovoljni su da se pojave problemi.

Ljeto i infekcije u kupaćem kostimu

Kao jedan od mogućih uzroka češćih vaginalnih infekcija i pojačanog sekreta, svakako su kupanja u gradskim kupalištima, a posebno u bazenima. Mnogi ljekari, odnosno ginekolozi tvrde da je kupanje u bazenu najriskantniji izbor za žene, jer je upravo u bazenu velika koncentracija mogućih prenosilaca infekcija. S druge strane, rijeke, kao tekuće vode, i more, mnogo su bolja opcija. 

Međutim, bilo gdje da se žene kupaju, trebalo bi da izbjegavaju duže ostajanje u vlažnom kupaćem kostimu. Naime, upravo takva sredina pogoduje velikom multipliciranju bakterija. No, isto tako treba istaći kako su te bakterije često “stanovnici” sluzokože vagine, ali kad se isuviše razmnože, narušavaju ravnotežu flore vagine i tako dovode do različitih infekcija. 

Povoljni uslovi za infekciju mogu da dovedu do naglog razmnožavanja i gljivica i uslovno patogenih bakterija. To uzrokuje osjećaj peckanja, neugodan miris, pojačanu sekreciju ili svrab. Iako su ovi problemi neprijatni, sa zdravstvenog stanovišta oni nisu opasni, pa ih ljekari često nazivaju “banalnim infekcijama”, jer – lako se otkrivaju i liječe. Stoga, ukoliko vas neki od pobrojanih problema zateknu na ljetovanju, rješenje su vaginalete i izbjegavanje seksualnih odnosa.

Ljeto, hormoni i spolno prenosive bolesti

Mnogo veću glavobolju ginekolozima, a štetu ljepšem spolu, mogu da zadaju spolno prenosive bolesti, prije svega humani papiloma virus, mikroplazma, ureaplazma, trihomonas vaginalis, hlamidija, gonoreja, a o HIV-u da ne govorimo! Naravno da one nisu vezane za ljeto, ali opuštena atmosfera na odmoru i težnja da se bolje upozna potencijalni partner, može da zagorča život. 

Neke od nabrojanih infekcija često su, kada pređu u hroničnu fazu, uzrok smanjenja reproduktivne funkcije žene, a mogu da dovedu i do steriliteta. Ukoliko žena ostane trudna, mogu da izazovu i spontani pobačaj. Ljekari ističu da te infekcije mogu da se jave, a da žena ne primijeti simptome.  

Stoga, savjet za kraj glasi da je neophodno da sve dame dolaze na preventivne preglede kod ginekologa, bar jednom godišnje. Ukoliko ima “sumnjivih” promjena na genitalijama, na osnovu ispitivanja u mikrobiološkim laboratorijama, propisuju se odgovarajuće terapije, kako za ženu, tako i za njenog seksualnog partnera. U suprotnom, liječenje je uzaludno. 

Odlaganje ciklusa

Neke žene koriste hormonske tablete za kontracepciju da odlože ciklus za poslije ljetovanja. Iako sa hormonima ne bi trebalo da se igra, ipak ako se to uradi jednom godišnje, ne može škoditi. Naravno, u tom slučaju konsultacija sa ginekologom je obavezna.

Krvarenje u pogrešno vrijeme?

Na ljetovanju žene može da uplaši krvarenje kad mu nije vrijeme, tj. između menstruacija. To najčešće nije razlog za paniku, jer, naprimjer, ako je krvarenje sredinom menstrualnog ciklusa, obično se radi o pucanju de grafovog meška i oslobađanju folikula jajne ćelije. Traje najčešće jedan dan, veoma je oskudno i popraćeno blagim bolom u stomaku. Ako se krvarenje javi pred menstruaciju, to može da bude znak hormonskog disbalansa izazvanog promjenom klime ili uzimanjem lijekova. Nije za paniku, ukoliko se ne ponavlja često.

Četiri pravila za preventivno djelovanje

1. Hlor koji se stavlja u vodu bazena (ako je pritom pravilno doziran) ne bi trebalo da izazove nikakve ginekološke probleme. Ipak, nije na odmet da se istuširate običnom vodom poslije svakog kupanja.

2. Kad održavate intimnu higijenu, koristite sredstva koja imaju PH približan kao i vaginalna sredina (normalan PH vagine je od 3,5 do 5,5)

3. Kao prevenciju protiv gljivičnih infekcija pripazite na ishranu i izbjegavajte namirnice bogate rafiniranim ugljenim hidratima, jer ih gljivice obožavaju.

4. Za prevenciju spolno prenosivih bolesti najbolji način je kondom.

RECEPTI

Protiv sekreta

Uzeti po 15 g divlje ružice, orahovog lišća, metvice, preslice, solomonovog pečata uglastog, bijelog sljeza, cvijeta bijele djeteline, lišća kravojca i to potopiti u 1 l bijelog vina, ostaviti 12 sati, prokuhati pola sata sa poklopcem i piti 3 puta dnevno po šolju.

Za ispiranje

Od 50 g suhog bilja (kamilice, bijele i žute hajdučice, dobričice, bijelog i crnog sljeza, koprive…) skuhajte čaj u pola litra vode. Također, možete i 10 g mlade hrastove kore kuhati pola sata u pola litra vode. Tom tečnošću ispirati genitalije 2 puta dnevno.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.