Makedonija se nakon 27 godina oslobodila nacionalističke opcije

Makedonija će konačno ugledati svjetlo na kraju tunela i ovo nam je ogromna šansa da izađemo iz statusa quo koji traje već 27 godina, poručuje prvi makedonski ministar vanjskih poslova i profesor Pravnog fakulteta u Skoplju Denko Maleski.

U razgovoru za Vijesti.ba, Maleski ističe kako su u Makedoniji sada svi odahnuli jer je bila na rubu jedne vrlo ozbiljne krize.

– Da smo ovo propustili, najvjerovatnije bismo morali ići na vanredne izbore, koji bi samo značili uvod u ogromnu političku krizu – kazao je Maleski, komentarišući sinoćnju odluku Sobranja koje je dvotrećinskom većinom od 80 glasova usvojilo odluku za pristupanje ustavnim izmjenama u skladu sa dogovorom s Grčkom.

Na osnovu Sporazuma iz Prespe, Makedonija će promijeniti ime u Republika Sjeverna Makedonija, dok će Grčka odblokirati euroatlantske integracije te države.




Ovo je bila prva od ukupno tri faze u postupku za promjenu makedonskog Ustava. U drugoj fazi trebaju se utvrditi nacrt-amandmani, za šta je potrebna prosta većina ili 61 glas od ukupno 120 poslanika. Treća faza podrazumijeva usvajanje amandmana, a za to je neophodna dvotrećinska većina ili podrška od najmanje 80 poslanika.

Ugledni skopski profesor naglašava da oni koji su malo stariji i imaju dobro pamćenje znaju da je Makedonija još 1991. postavila svoje strateške ciljeve – članstvo u EU i NATO-u.

– Postali smo zarobljenici sukoba dvije nacionalističke opcije – grčke i makedonske oko interpretacije prošlosti, pa smo ustvari izgubili budućnost – navodi Maleski.

Upravo zbog tog sukoba, dodaje, Makedonija zaostaje za ostalim zemljama u regionu na svom putu priključenja modernom svijetu.

– I evo, sad je došao taj trenutak kada su se poklopili interesi progresivnog dijela Makedonije – da postanemo dio tog modernog svijeta, sa interesima velikih sila – koje se sada konfrontiraju svugdje u svijetu, pa i ovdje na Balkanu. Ovo nam je jedinstvena šansa da izađemo iz statusa quo koji traje već 27 godina – dodaje Maleski.




Naš sagovornik tvrdi kako je od iznimno velike važnosti da Makedonija zatvori jedno veliko pitanje koje je uslov stabilnosti u regionu.

– Ako uspijemo da zatvorimo to sigurnosno pitanje i riješimo historijsku dilemu, pa postanemo saveznici/partneri NATO-u, mislim da će to značiti i veliki doprinos miru i stabilnosti u cijelom regionu – poručuje Maleski.

Govoreći o samom ishodu glasanja u Sobranju, ističe kako je u dijelu makedonske javnosti vladala velika konsternacija jer je za izglasavanje ovakve odluke nedostajalo nekoliko glasova.

– Srećom, desilo se ono čemu smo se i nadali – dvotrećinska većina je osigurana i bitno je da produžimo raditi na tom projektu, da se on u međuvremenu ne raspadne, jer je apsolutno jasno da se ovakav angažman međunarodne zajednice oko Makedonije, kakav je vladao u proteklih godinu dana, u neko dogledno vrijeme ne bi mogao ponoviti – zaključuje Maleski.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.