Masnoće u krvi: Snizite nivo “lošeg” holesterola prirodnim lijekovima

Povišen nivo holesterola veoma je čest poremećaj koji se s razlogom naziva “podmuklim” jer ne daje nikakve simptome pa je jedini način da se na vrijeme otkrije – redovna kontrola krvi (dva puta godišnje). Ljudi najčešće ne pridaju dovoljno značaja ovom problemu jer ga ne doživljavaju kao bolest. Ipak, važno je reći da upravo povišen nivo holesterola predstavlja jedan od najčešćih rizika za oboljenje srca i krvnih sudova. 

Nezdrava ishrana, prekomjerna upotreba namirnica životinjskog porijekla (meso i mesne prerađevine, mlijeko punomasni sirevi…) i proizvoda na bazi rafinisanog šećera, nepravilno pripremljena hrana (prženje) i fizička neaktivnost, najčešći su uzročnici povišenog nivoa masnoća u krvi. Može se zaključiti da ključ rješenja ovog problema zapravo leži u prevenciji.
 
Priroda nudi mnoštvo ljekovitih supstanci koje mogu pomoći u snižavanju lošeg (LDL) i povećanju korisnog (HDL) holesterola.

AVOKADO – Ovo voće je odličan čuvar arterija: snižava holesterol i širi krvne sudove. Njegov sastojak – mononezasićena oleinska kiselina, svojim antioksidativnim dejstvom spriječava toksičnost štetnog LDL holesterola koji uništava arterije.

ZELENI ČAJ – Ispitivanja ovog čaja pokazala su da ima značajan učinak u snižavanju triglicerida i holesterola u krvi, a samim tim štiti i krvne sudove od ateroskleroze.

IMELA – To je mali zeleni žbun, poluparazit koji raste u krošnjama raznog listopadnog i zimzelenog drveća. Ljekoviti dijelovi imele su list i peteljke. Najčešće se koristi za liječenje krvnih sudova i poremećenog krvnog pritiska. Krvne sudove čini elastičnijim, skida naslage sa njih i poboljšava cirkulaciju.

PASULJ – Plavi, crni, bijeli ili šareni pasulj je odlično sredstvo u borbi protiv lošeg holesterola. Pola šolje kuhanog pasulja na dan snižava holesterol za 10 posto.

MASLINOVO ULJE – Ovo je još jedan moćni zaštitnik arterija. Snižava štetni LDL holesterol i utječe na povećanje korisnog HDL holesterola. Spriječava pretvaranje štetnog holesterola u toksični ili “oksidisani” oblik. 

BIJELI LUK – Nije ni čudo što ovu biljku nazivaju čudom od lijeka. Bijeli luk se od davnina koristi za liječenje čitavog niza bolesti. Snižava krvni pritisak i holesterol u krvi i spriječava stvaranje opasnih krvnih ugrušaka. Najdjelotvorniji je kada se koristi u sirovom stanju.

ĐUMBIR I KAJENSKI BIBER – Snižavaju holesterol i trigliceride koje proizvodi jetra. Mogu da se koriste kao začini ili u obliku čaja, a u svakom slučaju, doprinose zdravlju krvnih sudova jer podstiču cirkulaciju i šire krvne sudove koji snadbijevaju krvlju ruke i noge.

GREJPFRUT – Pulpa ovog ploda sadrži pektin koji snižava holesterol u krvi i popravlja stanje krvnih sudova. Sok nema ovu moć, pa je važno da se grejpfrut konzumira cijeli.
 

Mješavine za snižavanje holesterola

Mješavina od po 3 kašike korijena rijesnika, hajdučice, pirevine i nadzemnog dijela troskota, spravljena kao čaj, odlična je za snižavanje holesterola. Također, i mješavina od 3 kašike konopljuše, po 1 kašika lista i cvijeta podubice i lista i cvijeta kičice efikasno smanjuje nivo masnoće u krvi, isto kao i kombinacija 3 kašike konopljuše, po 1 kašika kantariona, korijena čička i hajdučice.

Balzam od bijelog luka

Samljeti 200 g bijelog luka i preliti ga sa 200 ml 96- postotnog alkohola. Ostaviti da odstoji 10 – 12 dana, a nakon toga dodati 50 g meda i 30 ml propolisa. Ostaviti da odstoji još 2- 3 dana uz povremeno miješanje. Preparat uzimati 3 puta na dan – prvih 5 dana 10 do 15 kapi u 50 ml mlijeka, a u narednih 5 dana doza se smanjuje za po 3 kapi.

Čaj od artičoke

U litar hladne vode staviti 20 g sušenih listova artičoke. Kuhati 10 minuta i procijediti. Piti po 3 šolje dnevno.

Čaj od maslačka

U litar vode staviti 100 g korijena maslačka i kuhati 10 minuta. Piti po 1 čašu nekoliko puta dnevno.

Koktel protiv masnoća

Pomiješati sok od 200 g mrkve i 200 g jabuka, pa dodati kašiku soka od limuna, kašiku maslinovog ulja i kašiku propolisa. Uzimati ujutru na prazan stomak.

Antilipidni doručak

Samljeti sjeme bundeve, susama i lana, pomiješati sa ovsenim pahuljicama i izrendanom jabukom pa preliti nemasnim probiotskim jogurtom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.