Medicinske inovacije za 2013.

Tehnologija za dijagnozu bakterijskih oboljenja, skeniranje kojim se otkriva rak kože ili ugrađivanje aparata protiv migrene, neke su od inovacija u medicini koje se predviđaju za 2013. godinu.

Klivlend klinika u Ohaju krajem svake godine pravi procjenu koje će inovacije obilježiti zdravstvenu njegu naredne godine. Kako Kler O’Konel iz Ajriš tajmsa saznaje, među najznačajnijim pomacima će biti povećan procenat uspješnih transplatacija plućnih krila.

Kris Koburn, izvršni direktor Klivlend klinike za inovacije (CCI), koja je do sada sakupila više od 650 miliona dolara na neto nivou, nudi uvid u predviđene inovacije.

Digitalna tomosinteza dojki (DBT)

Ovaj vid „3D mamografije“ može se praktikovati uz postojeću mamografiju kako bi se dobio detaljniji prikaz dojke. Tokom mamografisanja, X-zrak prelazi brzo u luku oko dojke, bilježeći na hiljade slika iz hiljade uglova koje se mogu kasnije složiti u trodimenzionalnu sliku dojke. Ovaj pristup omogućava da se primijete male kancerogene kvržice koje su skrivene u okolnim tkivima. „Lijepo je vidjeti na ovoj listi tehnologiju koja se direktno tiče zdravstvene njege žena“, ističe Koburn.

Modularni aparat za liječenje kompleksnih aneurizama

Abnormalni aneurizam aorte i slab zid aorte u abdomenu mogu imati katastrofalne posljedice ako dođe do pucanja. Veliki i propuštajući aneurizmi se mogu nekad liječiti kroz minimalne procedure ugradnje stentova, ali mnogi pacijenti imaju anatomiju koja nije pogodna za to.

Novi koncept nudi modularni stent koji se lako može prilagodti pacijentu ne bi li mu odgovarao.

„Ovaj modularni dizajn omogućava da se radi sa problematičnim dijelovima anatomije, recimo sa aneurizmima koji se javljaju na sastavu aorte i susjedne arterije“, navodi Koburn. „Omogućava prilagođavanje ove značajne procedure potrebama pacijenta“.

„Čišćenje“ pluća za transplataciju

Ova tehnologija omogućava povećavanje broja plućnih krila dostupnih za transplataciju pomoću „pranja“ odstranjenih pluća donora ne bi li se otklonila oštećenja i poboljšao kvalitet organa.

Pluća donatora se postavljaju u providnu komoru koja liči na balon i priključuju se na pumpu vještačkog krvnog sistema i na ventilator.

Organ je potom izložen specijalnim tečnostima i kiseoniku, a u nekim slučajevima i prepisanim lijekovima. Kada se procjeni da su pluća održiva i sposobna da prežive u organizmu, spremna su za presađivanje.

„Nudi se mogućnost da se poveća broj kandidata za doniranje“, ističe Koburn. „Ako bi se u potpunosti primijenio, ovaj metod bi mogao da poveća dostupnost pluća za transplataciju na 40%“.

Laserska operacija sočiva koja traje jednu femtosekundu

Katarakta je vodeća bolest koja izaziva oštećenje vida i sljepilo, ali operacijom može da se ukloni oštećeno tkivo i da se implantuju nova unutar-očna sočiva.

Femtosekundski (milioniti dio milijarditog dijela sekunde) laseri omogućavaju proceduru na katarakti bez upotrebe skalpela i bez pravljenja rezova, tako što se napravi kružna rupa u kapsuli sočiva, rascepi sočivo na dijelove i potom omekša i degradira katarakta.

„U pitanju je veoma brza, veoma precizna i – oprostite na igri riječima – cutting-edge tehnologija“, saopštava Koburn. „Koncept je pouzdanost i brzina kojom možete liječiti velik broj pacijenata“.

Ručni aparat za otkrivanje melanoma

Melanom je u porastu u mnogim krajevima svijeta i rana dijagnoza je neophodna kako bi se maligne ćelije uklonile na vrijeme. Inovacija je aparat koji se drži u ruci i koji dermatolog može da koristi u svojoj ordinaciji.

Aparat isijava nekoliko talasnih dužina svjetlosti pomoću kojih može da se vide mali krvni sudovi ispod mladeža ili povrede, tako da ne mora da se pravi rez na koži. Ovo je način da specijalista pristupi pacijentu bez biopsije i potencijalnog straha i brige koja ona može da izazove.

„Prednost ove tehnologije je što je pristupačna i laka za korišćenje“, ističe Koburn.

Lijekovi protiv raka prostate u odmakloj fazi

Posljednjih par godina nekoliko lijekova je odobreno u SAD-u za liječenje odmaklog raka prostate, ali se očekuje dalji razvoj ove vrste lijekova.

„Od velike je važnosti što se na poboljšanju tretmana raka prostate dalje radi i da dolazi do pozitivnih rezultata“, ističe Koburn.

Masena spektrometrija za identifikaciju bakterija

Kada pacijent ima ozbiljnu bakterijsku infekciju, brzo dijagnostikovanje i dobijanje odgovarajućih lijekova znači mnogo. Napredak u masj spektrometriji omogućava da se identifikuju bakterije iz uzorka uzetog od pacijenta u roku od nekoliko minuta, a ne od nekoliko dana kako je to do sada bio slučaj.

„Veliki je entuzijazam u zajednici patologa i ovaj pronalazak će omogućiti rapidni preokret u liječenju pacijenata“, navodi Koburn.

Neuro-modulator protiv migrene

Migrene i teške glavobolje izazivaju veliku depresiju i gubitak produktivnosti.

Inovacija koja bi riješila taj problem je ugradnja minijaturnog stimulatora koji bi, po komandi, stimulisao ganglije nervnih ćelija koje se nalaze iza lica. Kada bi se jednom postavio na mjesto u pacijentovoj glavi, pacijent bi mogao da ga aktivira kad migrena postane poroblem.

„Procedura ugrađivanja ovog aparata traje oko 45 minuta ili kraće, tako što se pristupa iznad desni i završava pri kraju usana. nema razlogu za strah“, ističe Koburn. „To je zaista elegantna tehnologija i rani rezultati su zapanjujući“.

Barijatrijska operacija kojom se kontroliše dijabetes

Dijabetes tipa 2 je ozbiljan zdravstveni problem i rizik da se razvije u hroničnu bolest je povećan gojaznošću.Skorašnje studije pokazuju da barijatrijska operacija – kojom se mijenja sistem organa za varenje radi smanjivanja unosa energije – može igrati važnu ulogu u kontroli dijabetesa tipa 2.

„Jasno je da barijatrijska operacija sama po sebi nije ništa novo, mada su se pojavile nove tehnologije u vezi sa njom”, navodi Koburn. „Međutim, demonstriranje kako se njome može preokrenuti napredak dijabetesa tipa 2 je revolucionaran za našu listu”.

Ukoliko Vas interesuje više detalja o Top10 medicinskim inovacijama Klivlend klinike za 2013, uključujući kratke video priloge, posjetite stranicu toptenmedicalinnovations.com.

Šta je sa inovacijom za 2012. koja je bila 1. na listi?

Krajem 2011, Klivlend klinika je objavila Top10 listu predviđenih inovacija za 2012. godinu. Prvi na toj listi je minimalan zahvat kojim se pogađa nervni završetak bubrega kako bi se regulisao hronično visok krvni pritisak koji više ne reaguje na tretmane lijekovima.

Nekoliko kompanija razvija uređaje u okviru te tehnologije. Kris Koburn, izvršni direktor Klivlend klinike za inovacije, tvrdi da može da se kladi na to da predviđeni pomak u medicini tek što se nije dogodio.

„To je velika stvar koja se odvijala upravo onako kako se pretpostavilo da će”, istakao je.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.