Mediteranska ljetovališta u opasnosti: Ugroženo 130 miliona ljudi!

Naučnici sa Univerziteta u Bolonji su proučavanjem potresa na području sjeverne Afrike izradili simulaciju te zabilježili njihov uticaj na evropsku obalu te izračunali jačinu i veličinu valova koje bi takav potres uzrokovao.

Izračunali su da ukoliko potres jačine 7 stepeni Richterove ljestvicepogodi istok talijanske Sicilije ili sjeverni dio grčke Krete, ogromna površina obale mediterana bila bi pod vodom, prenosi Daily Mail.

Istraživanje uticaja potresa u Mediteranu pokazuje kako bi, ukoliko dođe do takvog scenarija, velik broj popularnih turističkih odredišta Mediterana mogao biti pogođen velikim valovima razorne moći.

Izračuni su pokazali kako bi u tom slučaju čak 3.8 četvornih kilometara grčke Krete bilo u potpunosti poplavljeno i zauvijek izgubljeno, a talijanska Sicilija bila bi manja za 0.5 četvornih kilometara.

Naučnici napominju kako je pojava tsunamija u Mediteranu iznimno rijetka pojava, no ipak se pojavljuje jednom u 100 godina.

Osim cunamija, velika prijetnja mediteranskoj obali su potresi koji bi mogli prouzrokovati još veće valove od cunamija. Poput potresa magnitude između 8 i 8.5 stepeni a po Richteru koji je 365. godine pogodio Kretu, a čiji su valovi uzrokovali uništenje drevnih gradova Grčke, Italije i Egipta te sa sobom odnijeli više od 5000 života.

Posljednji veliki cunami desio se 1908. godine uzrokovan potresom u talijanskoj Messini. Pod valovima koji su dosezali visinu i do 10 metara, ostale su hiljade ljudi.

Dr Achilleas Samaras, inženjer dinamike valova sa Sveučilišta u Bolonji te vodeći autor predstavljene studije kazao je kako im je cilj bio analizirati moguće štete i uticaj potresa na obalna područja u Mediteranu.

“Naša studija može pomoći vladama u pripremi rješenja za moguće scenarije”, dodao je Samaras.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.