Ministar ocrnio ponos američke vojne avijacije i najsmrtonosniju letjelicu: F-35 je sj***n

Vršilac dužnosti ministra odbrane Sjedinjenih Američkih Država Patrik Šenahan (Patrick Shanahan) izjavio je istražiteljima iz Pentagonove Kancelarije generalnog inspektora da je program borbenih aviona F-35 nazvao “sj*****m”, ali je ukazao da nije komentirao samu letjelicu za koju je rekao da je “sjajna”, navelo je Ministarstvo odbrane u objavljenom izvještaju.

Šenahanovi komentari dio su etičke istrage Pentagonove kancelarije o optužbama da on promovira interese svog bivšeg poslodavca “Boinga” a potcjenjuje konkurentski “Lockheed Martin”, koji je glavni ugovarač za F-35.

Ali, njegova zabrinjavajuća procjena o stanju programa F-35 samo je uvećana odvojenim izvještajem koji je jučer objavila Kancelarija za odgovornost vlade (GAO). Skoro 30 posto američkih vojnih aviona F-35 nije moglo letjeti više mjeseci prošle godine zbog nestašice rezervnih dijelova. F-35 nije mogao letjeti od maja-novembra 2018., precizira se u izvještaju i ukazuje da Ministarstvo odbrane ima zalihe sa oko 4.300 dijelova za popravku F-35.

Oba jučerašnja izveštaja otvaraju pitanja o stanju najskupljeg oružanog sistema u svijetu, piše RT.

“Lockheed Martin” predstavlja F-35 kao budućnost vojne avijacije, smrtonosna letjelica koja posjeduje stelt tehnologiju, supersoničnu brzinu, ekstremnu agilnost i vrhunske senzore. Američki predsjednik Donald Tramp (Trump) više puta je pohvalio sposobnost F-35 da bude “nevidljiv” za radare.

Međutim, letjelica je posljednjih godina naišla i na kritike zbog problema sa softverom te motornih i oružanih sistema. Još više pitanja se postavilo o F-35 ovog mjeseca, nakon što je jedna letjelica japanskih snaga pala u Pacifik. Japan je nakon toga prizemljio čitavu flotu od 12 stelt aviona. Zabrinutost izazivaju i troškovi održavanja, koji se za F-35 procjenjuju na preko bilion (američki trilion) dolara.

– Performanse F-35 ne zadovoljavaju potrebe za borbu, odnosno letjelica ne može da izvede onoliko misija ili leti često koliko je potrebno – navodi GAO u izvještaju, dodajući da je to uglavnom zbog nedostatka rezervnih dijelova i teškoća u slanju dijelova širom svijeta.

Pentagon i “Lockheed Martina” rade sa GAO na primjeni specifičnih preporuka iznijetih u izvještaju. Iz kompanije su naveli preduzimaju “agresivne mjere” kako bi ostvarili Pentagonovih 80 posto sposobnosti za misije.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.