Modrice – Kako nastaju, zbog čega i kako ih liječiti?

O modricama obično razmišljamo kao o posljedicama udarca ili pada — koje su sasvim prirodne i zacjeljuju same od sebe nakon nekoliko dana. Međutim, ako se modrice pojavljuju redovno i bez nekog očiglednog razloga, bilo bi dobro da odete kod liječnika, jer učestala pojava modrica može da ukazuje na neki ozbiljniji problem.

Većina modrica ne zahtjeva nikakvo liječenje, ali ovo je oblast u kojoj zdrav razum predstavlja prvu liniju odbrane svakog pojedinca. Naravno, ako je povreda izazvala krvarenje ili je koža izgrebana, potrebno je pažljivo i blago očistiti povrijeđeno mjesto i nanijeti neko antibakterijsko sredstvo, mast ili kremu.

Ukoliko je povreda izazvala i otok, nanošenjem leda na tu oblast smanjiti će se krvarenje iz pokidanih krvnih sudova i ograničiti oticanje. Budući da otoci usporavaju proces zacjeljivanja, umotavanje povrede zavojima proizvodi pritisak na tu oblast i ograničava zadržavanje tečnosti. Naposljetku, podizanjem povrijeđenog dijela iznad nivoa srca daje se mogućnost sili gravitacije da izvuče tečnost iz povrijeđene oblasti. 

Led može da se nanosi u petnaestominutnim intervalima i da se drži na povrijeđenom mjestu dvadeset minuta. To može da se radi nekoliko puta na dan, kako bi se poboljšala cirkulacija. Toplota pojačava protok hranljivih materija i uklanja oštećena tkiva, stimulirajući na taj način zacjeljivanje. 

Sačekajte da prođe nekoliko dana od povrede, odnosno da prođe period akutnog zapaljenja, prije nego što počnete da koristite toplotu.

Blagotvorno ljekovito bilje za tretiranje modrica

Biljna sredstva za liječenje, čiju je vrijednost vrijeme dokazalo, veoma su dobra za ublažavanje upala i ubrzavanje iscjeljenja.

Arnika (brđanka) 

Cvijet i korijen ove biljke travari već generacijama koriste za ublažavanje bolova. Kada se utrlja u kožu, arnika je odlična za zacjeljivanje rana, modrica i drugih iritacija kože. Arnika ne bi trebalo da se uzima oralno, osim ako nije u mnogo slabijem homeopatskom obliku (doza: 10—30 x). Mnogi ljekari danas prepisuju homeopatski oblik arnike svojim pacijentima prije kirurških zahvata, kako bi se ubrzalo postoperativno zacjeljivanje i spriječilo stvaranje modrica.

Biljne pomade  

Pomade napravljene sa eukaliptusovim uljem, salicilatima i mentolom sadrže prirodne anestetike i na taj način pomažu ublažavanje bolova. Tečne masti sadrže sredstva za nadraživanje, smanjuju bolove i poboljšavaju cirkulaciju krvi u povrijeđenoj oblasti nadražujući kožu koja se nalazi iznad nje. Tipična sredstva za nadraživanje su metil-salicilat (zimzelenovo ulje) i kamfor.

Gavez  

Ukoliko su vam modrice problem i nekoliko dana pošto su nastale, nanosite lokalno melem spravljen od ekstrakta korena gaveza. Gavez sadrži alantoin, supstancu koja se apsorbira kroz kožu i potpomaže stimuliranje rasta novih ćelija. (Gavez ne smije da se uzima oralno, odnosno da se guta).

Bromelain

Za ovaj enzim, koji se nalazi u ananasu, pokazalo se da olakšava regeneraciju oštećenog tkiva i smanjuje zapaljenje. Bromelain se na svježem zraku brzo razara, tako da je najbolje da kupite svjež ananas i odmah ga pojedete. Neki istraživači savjetuju trkačima da jedu svjež ananas prije trke kako bi spriječili nastajanje modrica! Bromelain može da se nabavi i u vidu tableta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.