Posezanje za voćem i povrćem ili sokovima pošto osjetite glad nije pametno jer ćete tako “otvoriti” apetit i ukupno unijeti i do 400 kalorija više na dan, upozoravaju naučnici.
Režimi ishrane koji se zasnivaju na većem unosu voća i povrća uz mali dodatak proteina i ugljenih hidrata dugoročno ne donose rezultate, tvrde naučnici s američkog Univerziteta Purdju.
Oni su otkrili da ljudi koji dan započnu voćem ili voćnim sokom, tokom obroka unesu i do 100 kalorija više od onih koji to ne čine. Razlog tome je što jedenje voća ili povrća prije svakog obroka samo otvara apetit i podstiče glad te vas tjera da pojedete još više.
Prosječni unos kalorija na dan kod onih koji pokušavaju da se zasite voćem i povrćem na kraju je i do 400 kalorija veći, izvijestili su istraživači. Oni su otkrili kako je mnogo pametnije rješenje započeti obrok proteinima poput ribe ili mesa uz dodatak salate.
Teorija kako će vas voće i povrće zasititi do te mjere da ne osjećate glad nije istinita, a to se posebno odnosi pijete li sokove od voća i povrća. Pokazalo se da se 34 posto učesnika u ovom istraživanju koji su pili voćni sok prije obroka ugojilo između 1,5 i 2,5 kilograma bez obzira na to jesu li bili normalne težine ili povećane. Iako nutricionisti savjetuju što češće jesti voće i povrće, ljudska ishrana se ne smije bazirati na njima jer su našem tijelu potrebne konkretne kalorije kako bi ono dobro funkcionisalo.
“Dijete koje se zasnivaju na zdravim navikama poput jedenja voća i povrća mogu da vas zavaraju i rezultiraju početnim mršavljenjem, ali nakon što pregladnite na kraju ćete pojesti još više glavnog jela. Na početku možda i smršate, ali kilogrami će se brzo vratiti”, zaključila je nutricionista Barbara Rols, prenosi 24 sata.hr.