Nenad Rašić: Polarizacija na Đurićeve i Vulinove Srbe na Kosovu

“Danas se na sjednici Parlamenta desio čudan slučaj gdje nisu svi srpski predstavnici bili prisutni zbog polarizacije na Đurićeve i Vulinove Srbe. Previše se bavimo ‘srbovanjem’, a premalo praktičnim problemima”, kazao je Rašić u Beogradu na okruglom stolu o slobodi i pravima u kontekstu primjene evropske konvencije na Kosovu.

On je rekao i da praktični problemi do sada nisu ozbiljno razmatrani, među kojima da su Srbi na Kosovu identifikovani kao prijetnja albanskim nacionalnim interesima, zbog čega je njihov ostanak na toj teritoriji “krhak”.

Zamjenik direktora Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo, Dušan Kozarev kazao je da se Kancelarija trudi da pomogne, ali “kada su u pitanju srpska osnovna prava i ljudske slobode, dešavaju se neke situacije na terenu koje ne priliče Evropi, demokratiji i modernom svijetu”, dodao je on i naveo da “u nekim sredinama na Kosovu ljudi noću ne smiju da govore srpski jezik”.

Po riječima direktora Foruma za etničke odnose Dušana Janjića, moguća su dva ishoda: ili će doći do pomaka u normalizaciji odnosa Beograda i Prištine što će dovesti do otvaranja poglavlja u pregovorima Srbija-Evropska unija u junu, ili će “ponovo cio proces biti zaglavljen do jeseni”.

Poslanik Socijalističke partije Srbije (SPS) u Skupštini Srbije Dejan Radenković ukazao je da to što je Beograd raspoložen da razgovara o normalizaciji odnosa, ne znači priznavanje Kosova.


Poslanici Srpske liste danas, poslije dvomjesečne pauze, ponovo učestvuju u radu kosovskog parlamenta.

Srpska je počela bojkot kosovskih institucija u februaru pošto je smjenjen ministar za povratak i zajednice, i predsjednik te liste, Aleksandar Jablanović jer je Albance koji su kamenjem gađali Srbe u Đakovici nazvao “divljacima”.

O povratku u institucije Kosova organi Srpske liste odlučili su prošle nedjelje, tvrdeći da su dobili čvrste garancije da će biti poštovan njihov koalicioni ugovor s Demokratskim savezom Kosova i Demokratskom partijom Kosova.

Srpska je tražila i da se prekine nedogovorena privatizacija u srpskim sredinama na Kosovu. Ta lista u skupštini Kosova sa 120 mandata ima devet poslanika od mogućih 10 iz srpske zajednice.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.