Njemačka: Izbjeglice su najveći „kompliment“

Zbog međunarodnih kriza i žarišta, kaže kancelarka, ukupan broj izbjeglica u svijetu sada je najveći od Drugog svjetskog rata. 

Ogroman broj njih bira upravo Njemačku kao svoje odredište. I upravo to mnogima u Njemačkoj smeta. Angela Merkel se u govoru bavila i sukobima u Ukrajini, i epidemijom ebole, ali je posebno oštro napala pokret Pegida, usmjeren protiv onoga što doživljavaju kao preteranu islamizaciju zapadnih zemalja i posebno Njemačke. Dok se na zapadu Njemačke na tim protestima okuplja manji broj ekstremista, građani iz bivšeg DDR-a su posebno aktivni na demonstracijama.

„Svake nedjelje ih je sve više, na posljednjem okupljanju bilo ih je preko 17.000 hiljada. Marševi Pegide u Drezdenu i drugim mjestima uznemirili su i saveznu vladu“, piše ugledni nedjeljnik Špigel na svom portalu. „Novogodišnji govor pokazuje koliko kancelarki smetaju to razmetanje njemačkim identitetom i jedva prikrivena ksenofobija. Angela Merkel je iscrpno napala taj fenomen i to jasnim riječima – a Pegida nije izričito pomenuta. Ipak, nije teško dešifrovati na koga Merkelova misli kada govori o takvim demonstracijama, na kojima se ponedjeljkom skandira Mi smo narod. Kako kaže Merkelova u svom govoru koji je objavljen uveče pred doček Nove godine: ‘Oni zapravo žele da kažu: Vi ne spadate u narod, zbog boje vaše kože ili vaše religije.’


Ubrzo nakon praznika održaće se slijedeći marš. Sve češće su među učesnicima protesta neonacisti, huligani i desničari iz stranke NPD. I na njih je Merkelova vjerovatno mislila kada je rekla: ‘Previše često su u njihovim srcima predrasude, hladnoća, čak mržnja!’ Kancelarka dodaje da se ‘samo po sebi razumije da ćemo primiti ljude koji kod nas traže pribežište’. Po njenim riječima, za zemlju nema većeg komplimenta nego da deca izbeglica u njoj odrastaju bez straha.“

Istovremeno, prenosi Špigel, kancelarka je podsjetila na osvajanje fudbalskog prvenstva u Brazilu. Dobar dio igrača koji su predstavljali Njemačku na tom takmičenju je stranog porekla:

„Zajedništvo kao u timu Joahima Leva dobro bi došlo Njemačkoj usred kriza, ratova i ksenofobije u 2015. Moglo bi da postane prilično teško.“

Regionalni bremenski Vezer kurir piše: „U svakom slučaju, ovo je deseti govor koji Angela Merkel drži kao kancelarka na početku Nove godine. Njena mišljenja, apeli i ohrabrenja, koje iznosi u činjeničnom, uvijek pomalo automatskom tonu, sada već pripadaju novogodišnjoj tradiciji isto kako i nastup Fredija Frintona u Dinner for one“, kaže list, aludirajući na stari skeč koji se na njemačkoj državnoj televiziji redovno pušta pred Novu godinu. „Kancelarka apeluje da se pruži pomoć mnogim izbjeglicama, riječima da se to samo po sebi razumije. Progonjena djeca bi trebalo da ovdje žive ‘bez straha’ u ‘jedinstvu naše zemlje’. Ovaj apel Merkelove je bio hitno neophodan, jer se čini da bi naše društvo više volilo da se drži podvojenim nego da pruži podršku.“

A Rajn-nekar Cajtung podsjeća da su vlasti u početku oklijevale da se suoče sa Pegidom, ali da su sada prihvatile i poneku kap „političkog otrova“ koji iz toga nastaje. „Veoma odlučno, veoma složno. Zato što je ugrožen socijalni mir kada građani marširaju protiv građana, kada razdeljivanje postane normalno. Ponekad i politički establišment umije da iznenadi i da reaguje pametno. Neka toga bude više u Novoj godini!“

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.