Njemačka: Zakon spriječava azilante da rade (VIDEO)

Njemačka je nedavno najavila da će udvostručiti sredstva za obradu zahtjeva za azil.

Mnoge kompanije traže uvođenje novih propisa u vezi s tim kada azilanti mogu početi raditi, kako bi kvalificirani radnici mogli što prije naći posao.

Mohamed Keita radi u fabrici Boeba u južnom dijelu Berlina. Pripravnik je već nekoliko mjeseci.

U Njemačku je došao bježeći od sukoba u Maliju.

Oštri zakoni

Kaže da je prešao pustinju, a zatim Sredozemno more kako bi došao do Evrope.

Ali kada je stigao u Njemačku, prva tri mjeseca nije mogao dobiti posao, jer zakon spriječava osobe u njegovoj situaciji da rade.

“U ovoj zemlji su na snazi veoma oštri zakoni o strancima. Tek sada imam mogućnost da se zaposlim. Problem je u onima na vlasti, onima koji donose odluke o sudbini ljudi poput mene”, istakao je Keita.

Osoba koja je Mohamedu dala posao je Jakob Maechler.

 Izvršni direktor kompanije Boeba Aluminium vjeruje da bi i druge firme trebale slijediti njegov primjer, te da bi Njemačka trebala razmotriti ublažavanje zakona kako bi se kvalifikovanim azilantima dozvolilo da što prije nađu zaposlenje.


“Opći koraci za dobijanje azila ili dozvole zaista su birokratski. Kada imamo kvalifikovane osobe spremne da rade trebali bismo biti presretni, ne samo kao kompanija nego kao država, da zaposlimo te ljude i na taj način im pružimo priliku da se integrišu u našu zajednicu”, smatra Maechler.

“Ali pitanje je – da li je njemačka vlada spremna promijeniti zakon koji se odnosi na azilante. Ta zemlja svake godine obradi više zahtjeva za azil nego bilo koja druga u Evropi. Kancelarka Angela Merkel izjavila je da će Njemačka odigrati svoju ulogu, ali da i druge članice Evropske unije moraju prihvatiti odgovornost”, izvijestio je Al Jazeerin reporter Dominic Kane.

Smještaj i hrana

Ove sedmice, Merkel se sastala se s pokrajinskim zvaničnicima – oni su ti koji moraju osigurati smještaj i hranu azilantima, i pomoći im se da integrišu u društvo.

“Državna i pokrajinske vlade udvostručit će finansijsku pomoć ove godine. Bitno je istaknuti da ovim potezima ne povlačimo crtu, nego počinjemo razgovore o tome kako ćemo u budućnosti raspodijeliti odgovornost”, zaključila je Merkel.

U fabrici Boeba, Muhamed se koncentriše na posao. Kaže da želi usavršiti njemački jezik i početi praviti planove za budućnost.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.