Okrugli sto u Skupštini Kosova: Zakoni nisu dovoljni za uspešnu borbu protiv korupcije

Zakonima se ne postiže borba protiv korupcije, ocenjeno je danas na okruglom stolu u Skupštini Kosova u okviru “Nedelje borbe protiv korupcije” na kome se diskutovalo o paketu zakona za borbu protiv korupcije, kao i o radu pravosudnih institucija u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, javlja Anadolu Agency (AA).

Na okruglom stolu, koji su organizovali poslanici/članovi Globalne antikorupcijske parlamentarne organizacije (GOPAC) za Kosovo, ministar pravde Kosova Abelard Tahiri istakao je da je tokom godinu dana njegovog manadata u Skupštini usvojeno 13 nacrta zakona povezanih sa borbom protiv korupcije. Tim zakonima je izvršena transformacija Krivičnog zakonika Kosova, kazao je on. Dodao je da su značajno povećanje kazne za krivična dela organizovanog kriminala i korupcije i da je produžen rok zastarevanja tih predmeta.

“Dugogodišnji problem je bio i zloupotreba više pozicija unutar institucija Republike Kosovo. Uspeli smo da imamo zakon za sprečavanje konflikta interesa koji adresira upravo tu problematiku. Smatram da bez saradnje poslanika, posebno onih u komisiji za zakonodavstvo i pored naših razlika u stavovima, ne bi smo danas imali taj zakon koji će Kosovu uštedeti milione eura”, kazao je Tahiri. 

Poslanica opozicionog Pokreta “Samoopredeljenje” i predsednica Komisije za zakonodavstvo Skupštine Kosova, Albulena Haxhiu ocenila je da je velika korupcija jedna od glavnih smetnji ekonomskom razvoju zemlje, jer odbija strane investitore kojima se traži mito. Haxhiu je navela i da su građani zbog prisutne korupcije izgubili poverenje u institucije i veruju da su svi zvaničnici korumpirani. Po njenim rečima, na sreću nisu svi korumpirani, ali mora postojati angažovanje da svi oni koji su zloupotrebili službene položaje odgovaraju pred pravosudnim institucijama. Poslanica Haxhiu je istakla da je Skupština Kosova usvojili nekoliko nacrta zakona povezanih sa borbom protiv korupcije, ali da to nije dovoljno. 

“Ja znam da ima korupcije u svim institucijama, ali najveći problem Kosova je kod visokih zvaničnika koji su zloupotrebili službenu dužnost i stvorili ogromno bogatstvo. To znači da jedan tužilac kada vidi da zvančnik ima bogatstvo koje nije u skladu sa njegovim primanjima treba da mu zatraži polaganje računa odakle mu to bogatstvo, kako ga je stvorio”, rekla je ona.

Ona je istakla da su Kosovu potrebni i antimafijaški zakon, zasebni departmani za borbu protiv korupcije unutar Specijalizovanog tužilaštva Kosova, te iznad svega politička volja za borbu protiv korupcije.

Istovremeno tužilac Besim Kelmendi iz Kancelarije državnog tužioca Kosova kazao je da je institucija iz koje dolazi stalno podržavala kosovske institucije u izradi zakona koji tretiraju korupciju, ali je naglasio da se zakonima ne postiže borba protiv korupcije.

“Kažem ne, zato što oni koji se bore protiv korupcije, jesu oni koji primenjuju zakone. Ako te zakone ne primenimo onako kako su propisani, onda ova Nedelja borbe protiv korupcije, nema nikakve svrhe”, naveo je Kelmendi. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.