Otkrivamo: Može li se zaista umrijeti od tuge i slomljenog srca?

Naime, u godini nakon gubitna voljene osobe, bilo da se radi o teškom raskidu ili smrtnom slučaju, postoji do šest puta veći rizik od preuranjene smrti, i to najčešće od srčanog i moždanog udara. Iako naučnicima isprva nije bilo jasno zašto se ovo dešava, detaljnim ispitivanjima su shvatili da organizam u ovom periodu ispušta veće količine kortizola, hormona nadbubrežne žlezde, koji povećava nivo šećera u krvi. Ako se kortizol dovoljno poveća, on utiče na cijeli organizam i može da ostavi veoma negativne posljedice. Ponekad i pogubne, prenosi 24sata.rs.

Američki naučnici su ovim studijama samo potvrdili ono što je svaka osoba koja je ikada imala ljubavne patnje odavno znala – slomljeno srce zaista boli.

Tim istraživača s Univerziteta u Aberdeenu je početkom godine završio dugo istraživanje, kojim je potvrđeno ne samo da ovaj sindrom nije samo stvar iz ljubavnih romana, već i da lijeka nema. Oni su ovaj poremećaj nazvali “takotsubo stresna kardiomiopatija”, i zaključili su da vremenom stvari ne postaju bolje, jer organizam nastavlja da luči veće količine adrenalina. Zato ljudi koji pate od ovog poremećaja (a mahom su u pitanju žene) osjećaju bol u grudima – slično kao kod srčanog udara.

Ljubavni problemi ne ostavljaju posljedice samo na srcu, već i na ostalim organima ako se u koštac sa problemom ne uđe na pravilan način. Zato je poželjno razgovarati sa psihologom, jer to može da pomogne – savjetuje psiholog Radmila Grujičić.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.