Pazite šta radite sa svježom piletinom: Evo šta morate napraviti da bi izbjegli zarazu opasnom bakterijom…

Iako je već desetljećima poznato da se kampilobakterije nalaze na farmama peradi, ništa nije učinjeno po tom pitanju. A poznato je da kampilobakterije uzrokuju želučane probleme, povraćanje i proljev, a mogu biti i smrtonosne.

Zato zdravstveni radnici upozoravaju potrošače da sami spriječe zarazu, iako bi i trgovci trebali preuzeti odgovornost za svoje proizvode.

Jedan od načina je i zamrzavanjem mesa, nakon što ga donesete iz trgovine jer se na taj način može uništiti po život opasne bakterije. Proces zamrzavanja ubija do 90 posto kampilobakterijskih stanica.

Za većinu trovanja hranom možemo optužiti sokove koji se cijede iz termički neobrađenog pilećeg mesa. Ti sokovi pružaju bakterijama idealno okruženje u kojima se mogu razmnožavati, upozoravaju stručnjaci.

Također, treba pripaziti na pranje pilića prije pripreme. To se, naime, ne preporučuje jer može povećati rizik od zaraze kampilobakterijom, budući da se prilikom pranja pod vodom iz pipe bakterije mogu proširiti na ruke, radnu površinu, odjeću i pribor za kuhanje.

Ako ipak dođe do zaraze, simptomi se običnu razviju unutar dva do pet dana nakon konzumiranja zaraženog mesa.

Većina ljudi uspješno se oporavi za nekoliko dana, no u nekim slučajevima infekcija može uzrokovati sindrom iritabilnog crijeva, reaktivni artritis, a može dovesti i do pobačaja. Kod male djece, starijih i osoba oslabljenog imuniteta, kao primjerice pacijenata s karcinomom, može pak biti fatalna.

Liječnica Frieda Jorgensen ističe da bi trgovci trebali povećati pritisak na uzgajivače peradi da poboljšaju uvjete na farmama, dok potonji tvrde da čine sve kako bi pronašli inovacije koje bi smanjile pojavu kampilobakterija.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.