Počeli izraelsko-palestinski pregovori

Izraelski i palestinski pregovarači su nakon trogodišnje stanke u srijedu nastavili direktne mirovne pregovore.

Izraelski i palestinski pregovarači sastali su se kasno u srijedu u Jerusalemu u okviru nove rudne direktnih mirovnih pregovora, koji se nastavljaju nakon trogodišnje stanke, javili su lokalni mediji.

Novu rundu pregovora prati duboki pesimizam na obje strane, piše AFP.

Nema zvanične potvrde ni od izraelskih ni od palestinskih zvaničnika, koji detalje o susretu drže pod medijskim velom tajne.

Palestinski zvaničnici su ranije AFP-u kazali da će se pregovarači sastati u prestižnom hotelu King David, ali izvještaji dnevnog lista Haaretz i izraelskog javnog radija nisu imenovali lokaciju na kojem se pregovori održavaju.

Izraelci i Palestinci nastavljaju pregovore pod pokroviteljstvom Sjedinjenih Američkih Država pošto je Izrael u znak dobre volje oslobodio 26 palestinskih zatvorenika.

No, ubrzana gradnja židovskih naselja na okupiranom palestinskom području loš je znak za nastavak mirovnih pregovora obnovljenih nakon trogodišnjeg zastoja.

Izrael će sagraditi hiljade dodatnih stambenih jedinica u naseljima na Zapadnoj Obali, kazao je u srijedu ministar graditeljstva Uri Ariel, tek nekoliko sati prije početka pregovora u Jerusalemu.

“Niko nam neće zapovijedati gdje možemo graditi”, kazao je na državnom radiju.

Oslobađanje zatvorenika

Izrael je u srijedu rano ujutro oslobodio prvu grupu od 26 zatvorenika koji su većinom proveli dvadesetak godina u izraelskim zatvorima.

“Nastavit ćemo sve dok svi (palestinski) zatvorenici ne budu pušteni iz izraelskih zatvora”, rekao je palestinski predsjednik Mahmoud Abbas u prigodi svečanog dočeka organizovanog u glavnom štabu palestinske samouprave u Mukati.

Izrael treba u četiri faze osloboditi ukupno 104 zatvorenika “vodeći računa o napretku ostvarenom” u pregovorima.

Pregovori, početi u tajnosti 1993, nisu omogućili pronalaženje konačnog rješenja za izraelsko-palestinski sukob koji traje već šezdesetak godina, osim nekih pojedinačnih dogovora.

Među pitanjima koja se moraju riješiti jesu granice buduće palestinske države, pitanje sigurnosti, sudbina židovskih naselja u kojima na Zapadnoj Obali živi 360.000 Izraelaca, budućnost istočnog Jerusalema i pet miliona palestinskih izbjeglica, prenosi Hina.

Glavni cilj pregovora jest pronaći rješenje s dvjema državama, izraelskom i palestinskom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.