Poraz za Srbiju i Kosovo

Nakon neuspjelih pregovora, približavanje Srbije i Kosova Evropskoj uniji će biti teže, pišu listovi na njemačkom jeziku. Tema je i uzdrmano povjerenje između Njemačke i Turske.

List Neue Zürcher Zeitung piše o mogućim posljedicama neuspjelih pregovora između Srbije i Kosova:

„Očekivani uspjeh tokom pregovora u Briselu uz posredstvo Evropske unije je izostao. Srbija insistira da zadrži kompetencije za policiju i pravosuđe. Kosovo s druge strane odbija svaku vrstu ustupaka u zakonodavstvu i izvršnoj vlasti po modelu na Republiku Srpsku u Bosni i Hercegovini i insistira na tome da u područjima u kojima žive Srbi budu stacionirani isključivo kosovski vojnici. To opet za Beograd ne dolazi u obzir. Priština očigledno ne želi davati veće ustupke od onih predviđenih Ahtisarijevim planom iz 2007. na kome se zasniva kosovski Ustav. On predviđa dalekosežna prava za srbijansku manjinu, kada je naprimjer riječ o školstvu, zadravstvenoj zaštiti i kulturnim pitanjima.

Korak naprijed

Ipak, uprkos neuspjehu, dvije strane su se u nekim pitanjima zbližile. Ne smije se zaboraviti da su dva političara koja do nedavno nisu željela razgovarati jedan s drugim, sada pregovarala. Premijer Kosova Hashim Thaçi se kao komandant Kosovske oslobodilačke vojske borio za odcjepljenje od Beograda. Srbijanski premijer Ivica Dačić je u vrijeme raspada Jugoslavije bio glasnogovornik Socijalsitičke partije predsjednika Slobodana Miloševića i tada je branio nacionalističku ratnu politiku. Thaçi i Dačić su se kada su došli na vlast, na iznenađenje mnogih, pretvorili u pragmatičare, bar u nastupima u javnosti. Dačić je tokom pregovora napravio više ustupaka, nego što je to učinila bivša Vlada predsjednika Borisa Tadića, koja se smatrala demokratskom i proevropskom.

Napretci u odnosima između Srbije i Kosova postignuti su prije svega zahvaljući Evropskoj uniji. EU koja je u mnogim regionima izložena kritici, na Balkanu još uvijek igra važnu ulogu. Beograd i Priština žele što prije ući u njeno članstvo jer se nadaju većem broju stranih investicija i blagostanju. Za neuspjeh pregovora u Briselu obje strane bi mogle platiti visoku cijenu. Ako se dogovor uskoro ne postigne i Srbija i Kosovo će biti gubitnici,“ piše Neue Zürcher Zeitung.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.