Problem nelegalnih objekata na Kosovu sve veći, 352.000 objekata čeka na legalizaciju

Izgradnja nelegalnih objekata postaje sve veći problem na Kosovu, pri čemu je veliki broj domova i zgrada sagrađen tokom poslednjih 20 godina zanemarujući postupke za dobijanje građevinskih dozvola.

Kako Koha navodi broj nelegalnih objekata na Kosovu veći je od 300.000, a pored nepoštovanja građevinskih propisa, u mnogim slučajevima poljoprivredna zemljišta i javna imovina nisu pošteđeni.

Prema mišljenjima eksperata, više od 1,2 miliona stanovnika Kosova živi u nelegalnim zgradama.

Kosovo je nemoćno protiv tog građevinskog haosa. Rešenje tog problema pokušali su da reše donošenjem Zakona o postupanju sa nelegalnim gradnjom, koji je tretirao zgrade izgrađene do 2013. godine, ali nije uspeo da izvrši svoju misiju, podseća se u tekstu.

Broj zgrada koje su legalizovane tim zakonom ostaje veoma simboličan. Proces legalizacije nelegalne gradnje je prekinut, jer je početkom 2017. stavljen van snage Zakon o postupanju sa nelegalnom gradnjom, koji je važio tri godine, od 4. februara 2014. do 4. februara 2017. godine.

Vlada Kosova prošle godine usvojila je novi Zakon o postupanju sa nelegalnom gradnjom, pojednostavljujući procedure primene i smanjivši cenu legalizacije po kvadratnom metru.

Međutim, zakasnilo se sa sa donošenjem podzakonskih aktata kako bi se taj zakon učinio primenljivim.

Prošlo je godinu dana od kada ga je odobrila Skupština Kosovo i tempo legalizacije približno 350.000 nelegalno registrovanih objekata je vrlo nizak.

Građevinski stručnjaci i zvaničnici civilnog društva sumnjaju da bi taj zakon mogao okončati proces legalizacije. Prema njihovim rečima, samo Prištini će trebati najmanje 10 godina da završi taj proces.

Identifikovano je više od 352.000 nelegalnih objekata na celoj teritoriji Kosova.

Viši službenik Sektora za javne komunikacije Ministarstva zaštite životne sredine i prostornog planiranja Bajram Kadriu, kaže da je Zakonom o postupanju sa nelegalnom gradnjom, koji je usvojen u septembru prošle godine, prepoznat taj registar i daje mogućnost da se identifikuju nelegalni objekti.

Međutim, Kadriu još uvek ne zna da li se broj nelegalnih objekata, od uspostavljanja registra, do danas promenio.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.