Ramiz je tu, a gdje je nestao Boro?

Izložba i projekcija filma upriličeni su u okviru „Sarajevo peace eventa 2014“, a jedan od organizatora je Forum Ziviler Friedensdienst (forum civilne mirovne službe – ZFD). Forum ZFD okupio je 18 mladih ljudi iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Kosova, Makedonije i Njemačke. Studenti, aktivisti i umjetnici iz regije sarađivali su u produkciji višejezičnog animiranog filma „MOnuMENTImotion“, prikazujući tako svoju viziju suočavanja sa prošlošću.

Slobodni umjetnik Muhamed Kafedžić Muha, njemački fotograf Marko Krojač i studenti iz regije osmislili su scenario i napravili animaciju spomenika iz zapadnog Balkana kako bi kreirali umjetničku viziju suočavanja sa sjećanjima i različitim historijskim kazivanjima. Radi se o projektima koji ohrabruju kritički osvrt na suočavanje s prošlošću.

Ramiz je tu, a gdje je nestao Boro?

Dr. Ljubinka Petrović-Zimer, programska direktorica Foruma ZFD ureda u Sarajevu, kaže da se „odnosom prema spomeničkoj kulturi u regiji, može vidjeti kako se ophodimo prema prošlosti“. Jedan od najupečatljivijih spomenika koje je Marko Krojač fotografirao je spomenik „Bori Vukomiroviću i Ramizu Sadiku“ u Prištini. Podignut je 1961. godine u znak sjećanja na dvojicu prijatelja, heroja antifašističke borbe. Za vrijeme ere Slobodana Miloševića, 1999. godine, Borina bista je uklonjena.

„Film ‘MOnuMENTImotion’ je inspiriran izložbom fotografija Marka Krojača ‘MOnuMENTI’ koja sadrži brojne fotografije spomenika na zapadnom Balkanu. Ti spomenici svjedoče o historijskim događajima u ovoj regiji u proteklih stotinu godina. Animacijom spomenika mladi umjetnici iz regije iskoračili su iz uobičajenih dijaloških formi i krenuli u potragu za Borinom bistom“, kaže za Deutsche Welle projekt menadžer Foruma ZFD Michele Parente.

Učesnici panel diskusije o temi „Umjetnost u procesu suočavanja sa prošlosti“ ocijenili su, između ostalog, da je vlast u bivšem sistemu mnogo više pažnje poklanjala spomenicima kao sredstvima za svojevrsnu komunikaciju sa „podanicima“. „Znamo da vlast i putem spomeničke arhitekture komunicira sa narodom, a monumentalnost spomenika iz vremena bivše Jugoslavije i njihova estetska dimenzija ukazuju na činjenicu da je tu postojala jasna strategija“, kaže za Deutsche Welle Urednica Redakcije za kulturu Federalne televizije i moderatorica panel diskusije Kristina Ljevak.

Forum ZFD za nenasilno rješavanje konflikata

„Danas u BiH imamo tek rijetke svijetle primjere koji su nastali pod okriljem nezavisnih projekata. Među njima je i spomenik međunarodnoj zajednici – konzerva IKAR-a, mesne mješavine i do danas neidentificiranog porijekla kojom su nas opskrbljivali tokom posljednjeg rata. To je ideja konceptualnog umjetnika Nebojše Šerića Šobe. Sve ostalo rezervirano je za rijetke skulpture u javnom prostoru o čijoj vrijednosti i poruci se s razlogom raspravlja i sveprisutne mesingane ploče na kojima se odaje počast poginulim učesnicima rata“, kaže Kristina Ljevak.

U Forumu ZFD smatraju da je zapadnom Balkanu potrebno još dosta do dostizanja održivog mira. Ovaj forum teži mirnom rješavanju konflikata i njegovanju kulture nenasilja, kaže za Deutsche Welle regionalni menadžer Foruma za zapadni Balkan Christian Pfeifer.

„Forum Ziviler Friedensdienst je njemačka nevladina organizacija osnovana 1996. godine. Djelujemo u različitim regijama i implementiramo projekte rješavanja konflikata. Jedna od naših glavnih ‘briga’ je zapadni Balkan gdje radimo od 1999. godine. Trenutno imamo urede u Beogradu, Sarajevu, Skoplju i Prištini gdje sarađujemo sa lokalnim organizacijama koje imaju slične ili iste ciljeve – rješavanje konflikata u regiji na nenasilan način“, ističe Christian Pfeifer.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.