Rezultati studije: Od zemalja regije Balkana, najspremniji da priteknu u pomoć drugima su građani Kosova

Rezultati studije su prikupljeni na osnovu odgovora stanovnika zemalja svijeta u pogledu njihove spremnosti pomaganja drugima i osobama u teškoj financijskoj situaciji, pomaganja strancima, kao i odvajanjem vremena za volontiranje i humanitarne aktivnosti.

Od zemalja regije Balkana, najspremniji da priteknu u pomoć drugima su građani Kosova, koji se nalaze na 78. mjestu od ukupno 135 zemalja obuhvaćenih istraživanjem. Na Kosovu je 28 posto građana istaklo da je spremno da pomogne drugima odvajajući svoje vrijeme i novac kada je to potrebno.

Slijedi Bosna i Hercegovina, koja se nalazi na 109. mjestu, u kojoj 21 posto stanovnika smatra da bi pomogli osobama kojima je pomoć potrebna.

Makedonija je na 118. mjestu sa 19 posto, Srbija je 123. sa također 19 posto, Crna Gora 126. sa 18 posto, Albanija 132. sa 16 posto i Hrvatska koja je rangirana odmah iza Albanije.

Od zemalja šire regije Balkana, najspremniji na pomoć drugim ljudima su stanovnici Slovenije koja je na 44. mjestu sa 38 posto građana spremnih na pomoć drugima, a slijede ih građani Mađarske na 78, Slovačke na 101, Rumunije na 105, Bugarske na 118. i Grčke koja je pozicionirana na 135. mjestu CAF-ove liste.

Posmatrano na evropskom nivou, zemlje sa najviše stanovnika koji žele pomoći drugima su Irska, Velika Britanija, Holandija, Norveška, Malta, Švicarska, Austrija, Island, Italija i Njemačka.

S druge strane, evropske zemlje sa najmanjim brojem stanovnika koji žele pomoći drugim ljudima su Grčka, Hrvatska, Albanija, Crna Gora, Srbija, Litvanija, Makedonija, Bugarska, Gruzija i BiH. Većina pomenutih zemalja, koje najmanje pomažu drugima, nalazi se u Južnoj Evropi i Balkanu.

Globalno posmatrano, prema pomenutom istraživanju, najviše su spremni na darivanje u dobrotvorne svrhe stanovnici Sjedinjenih Američkih Država (SAD), gdje je 61 posto građana spremno da pritekne u pomoć drugima, a slijede stanovnici Kanade, Mijanmara, Novog Zelanda, Irske, Velike Britanije, Australije, Holandije, Katara i Šri Lanke.

“Ključni razlog iza porasta procenta Amerikanaca spremnih da pomažu drugima je sve veći procenat stanovnika te zemlje da pomognu strancima koji dođu u SAD”, navedeno je u istraživanju.

Od dvadeset najbolje rangiranih zemalja u pogledu spremnosti njihovih građana na pomoć drugima, njih osam su evropske, a šest su iz Azije.

S druge strane, najmanji procenat stanovnika koji su voljni da pomognu drugima nalazi se u Grčkoj gdje je samo 13 posto osoba spremno na pomoć drugima, a slijede Hrvatska sa 16 posto, kao i Kina, Albanija i Kongo.

Od ostalih zemalja u svijetu, 43 posto stanovnika Njemačke, koja je na 22. mjestu ove liste, spremno je da pomogne ljudima kojima je pomoć potrebna, kao i 28 posto Francuza koji su na 77. mjestu, Indija je je 93. mjestu sa 25 posto građana voljno na pomoć drugima, dok je Kina na 133. mjestu sa samo 16 posto ljudi koji su spremni da pomognu drugima.

Istraživanje CAF-a je pokazalo da je 2012. godine na globalnom nivou porastao broj osoba koje su spremne da doniraju novac, volontiraju ili pomognu strancima i pored činjenice da je prošle godine globalna ekonomija zabilježila pad sa četiri na 3,3 posto.

Rezultati istraživanja Organizacije za humanitarnu pomoć (CAF) prikupljeni su na osnovu podataka agencije za istraživanje javnog mijenja Gallup na primjeru od 155.000 ispitanika iz 135 zemalja svijeta, odnosno oko 4,9 milijardi osoba ili ukupno 94 posto svjetske populacije.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.