Spriječite herpes i riješite ga se prirodnim putem!

Iako je skoro svako od nas u nekom periodu života izložen virusu herpesa, ne razvije se kod svakog klinička infekcija. Jačanjem imunog sistema može znatno da se spriječi izbijanje herpesa.

Ako je neko jednom zaražen virusom herpes simpleksa, ostaje nosilac tokom cijelog života.

Simptomi herpes simpleksa 
Virus stvara male, bolne mjehuriće ili lezije u ustima. Prema Nacionalnom institutu za zdravlje, herpes simplex je vrlo zarazan. Virus se prenosi ljubljenjem ili drugim ličnim kontaktom s nekim ko je zaražen ili s predmetima koji su bili u dodiru s virusom (peškiri, čaše, slamke, pribor za jelo).

Herpes simpleks uzrokuje niz simptoma koji traju između jedne i tri nedjelje prije nego što se pojave mjehurići ili plikovi. Pogođena osoba može da se žali na bol u grlu ili može primijetiti natečene limfne žlijezde. Moguće su teškoće u gutanju ili groznica. U nekim slučajevima, postoji peckanje u području gdje će mjehurić izrasti ili svrab kože. Iako plikovi koji se javljaju s herpesom nestaju za dva do 10 dana, virus ostaje uspavan u tijelu.

On će živjeti u nervnim ćelijama i izbiti ponovo kad ga nešto aktivira. Ti okidači mogu biti stres, bolest poput prehlade ili gripe, opekotine od sunca, umor ili seksualni odnos. Neki ljudi će osjetiti trnce u području gdje će se pojaviti mjehurići herpesa. Simptomi herpesa mogu se pojavljivati često: čak jednom mjesečno ili rjeđe, samo jednom godišnje. Svako novo izbijanje herpesa biće sve lakše i blaže kako vrijeme prolazi, ali će se i dalje pojavljivati na mjestu prvobitne infekcije.

Virus herpes simplex se ne može izliječiti nikakvim lijekovima. Antibakterijske masti mogu pomoći da se zaustavi bilo kakva infekcija koja se može pojaviti kad mjehurići popucaju i kad je koža oštećena. Rane se ne smiju dirati, a ako se diraju, osoba treba da opere ruke.

Alternativna rješenja koja mogu da olakšaju problem 

1) Hladno-topli oblozi na pogođenim područjima. Ako su plikovi na usnama, pokušajte da sisate led i to radite naizmjenično s ispijanjem vrućeg čaja ili supe.

2) Isperite usta toplom vodom koja je pomiješana s morskom solju.

3) Izbjegavajte jako začinjenu hranu, citruse, kečap ili bilo koju drugu hranu koja bi mogla da peče zahvaćeno mjesto.

4) Ljekari često preporučuju lijekove protiv bolova, kao što je ibuprofen.

5) Antivirusne lijekove, kao što su aciklovir, može da prepiše ljekar, ali se moraju primijeniti čim se pojave prvi znaci herpesa.

Prirodni lijekovi za herpes simplex 

EHINACEA 
Brojne studije dokazale su da je ehinacea imunostimulans koji povećava nivo faktora koji utiču na upalni proces, kao što su interleukin i interferon. Pospješuje zarastanje tkiva i sprečava nastajanje većih ožiljaka. Klinički je dokazano da djeluje antivirusno protiv herpes simplexa.

ULJE ČAJNOG DRVETA 
Ulje čajnog drveta, takođe poznato kao Melaleuca alternifolia, pokazalo je antimikrobno djelovanje protiv virusa herpes simplex. Studije pokazuju da smanjuje vrijeme trajanja s 12 na devet dana.

PROPOLIS 
Propolis sadrži antibakterijska, antivirusna i antifungalna svojstva. Vjeruje se da ima protivupalno i anestetičko djelovanje, ali je i stimulator odbrambenih snaga te jača imunitet. WebMD preporučuje primjenu propolis masti pet puta dnevno na zahvaćena područja. Israel Medical Association Journal kaže da flavonoidi u pčelinjem propolisu djeluju antioksidativno i pomažu u borbi protiv infekcija i jačanju imunog sistema. Naučnici su otkrili da 0,5-postotni rastvor ekstrakta propolisa izaziva 50 posto povlačenja virusa herpes simplex.

CINK I VITAMIN C 
Klinička istraživanja pokazuju da dopunski cink i vitamin C, uzeti oralno, mogu da smanje simptome herpesa. Vitamin C povećava nivo glutationa, proteina koji služi izgradnji aminokiseline koja snažno djeluje protiv virusa. Spoljašnja primjena rastvora cink sulfata takođe se pokazala efikasnom i za ublažavanje simptoma i za sprečavanje ponovnog pojavljivanja herpesa.

L-LIZIN 
L-Lizin guši aminokiselinu arginin koja podstiče rast virusa. L-Lizin je esencijalna aminokiselina koju ljudsko tijelo ne proizvodi samostalno. Lizin se može uzeti kao izolovani dodatak ishrani, ali je najbolje dodati ga kroz hranu. Lizin može da pomogne i smanji broj ponavljanja infekcije i skrati trajanje izbijanja.

Uzimajući lizin kao dodatak (jedan do tri grama dnevno) ili uzimajući više lizina u ishrani (iz namirnica kao što su meso: piletina, ćuretina, riba, pogotovo sardine, jaja, jogurt i svježe mahunarke) može ubrzati vrijeme oporavka, piše Ordinacija.

Takođe je potrebno u ishrani smanjiti namirnice koje su bogate argininom (kao što su kafa, čokolada, orašasti plodovi i sjemenke; orasi, bademi, lješnjaci, kikiriki, rogači, luk, bijeli luk i citrusno voće).

U borbi s herpesom hrana može da bude jače oružje nego igdje drugdje. Ona može da ublaži i skrati manifestacije bolesti i spriječi pojavu sljedeće.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.