Šta će biti sa švicarskim zlatom?

Glasači odlučuju da li će biti naložena zabrana prodaje zlatnih rezervi Švicarske centralne banke, kao i držanje najmanje 20 odsto rezervi Centralne banke u obliku zlata.

Referendum je posljedica finansijske krize koja je “poljuljala” povjerenje u papirni novac bez pokrića, kao i rasprodaje švicarskog nacionalnog zlata u posljednjih 15 godina.

Švicarska je 1999. godine imala 2.600 tona zlata, od čega je do danas prodala više od polovine, te po zadnjem izvještaju posjeduje “samo” 1.040 tona. Od preostalih zaliha zlata, približno 20 odsto čuva se u Londonu, a deset odsto u Kanadi.

Rasprodaja zlata dovela je do smanjenja postotka pokrivenosti zlatom švicarske valute.

Tako je 1999. godine švicarski franak imao pokriće vrijednosti u zlatu od 30 odsto, a sada je taj postotak pao na manje od osam odsto.

Prema posljednjoj anketi, 45 odsto glasača podržava inicijativu za spas nacionalnog zlata, dok je 39 odsto protiv.

Švicarska vlada i Centralna banka protive se uvođenju ovih mjera, jer smatraju da bi one narušile nezavisnost Banke i značajno smanjile manevarski prostor za djelovanje u slučaju potrebe.

Podizanje postotka pokrivenosti vrijednosti franka zlatom bila bi vrlo skupa operacija, jer bi u slučaju pozitivnog rezultata na referendumu Centralna banka morala da kupi više od 1.500 tona zlata – navode švicarski mediji. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.