Stanovnici Balkana o 2012: Godina krize, besparice i nazadovanja

Građani balkanskih država ispraćaju 2012. nezadovolji onim što im je donijela 
 Stanovnici država zapadnog Balkana će 2012.godinu, koja je na izmaku, pamtiti uglavnom po ekonomskoj krizi, padu životnog standarda, rastu nezaposlenosti, protestima i političkim previranjima. Nadaju se, ipak, da će im 2013. donijeti bolji život. Dopisnici agencije Anadolija iz glavnih gradova zemalja regije anketirali su građane Zagreba, Beograda, Sarajeva, Podgorice, Skoplja i Prištine i saznali šta oni misle o 2012. godini.

ZAGREB

Pedesetdvogodišnji Marjan grafički je tehničar koji plaću nije dobio tri mjeseca i kaže da je sa radošću čekao sudnji dan. „Da je bar došel i prekinul ovaj gnoj od života. Nije došel sudnji dan a nije ni došla moja plaća. Očekivao sam plaću, nije došla, nadao SAM se sudnjem danu, ni on nije došel. Niš nije došlo. E, da, došel je račun za struju i vodu i plin.“

Katarina Mandić (36), računovođa, kaže da ima posao, muža i šestogodišnju kćer i joj je njihova sreća najvažnija. „Moja obitelj je moja radost. Sve štima i samo molim Boga da tako ostane. Nama je dobro, ali ljudima uopće u Hrvatskoj nije. Neki  su bez posla i gladni, a mi koji imamo posao se bojimo da ćemo ga izgubiti. Čini mi se da je sve nesigurno. Ima i onih kojima je uvijek dobro i koji su uvijek sigurni. Drago mi je da su počeli hapsiti i osuđivati te političare lopove. Time smo dokazali da smo Europa.”

„Znaš kaj, ne bum psoval jer je ovo za medije, al ak je Hrvatska slobodna, kak vele, zakaj više od pol dečki u kvartu nema posel. E, sve je bilo super kad su oslobodili generale, kužiš, Hrvatska slobodna, e, a mi bez posla, kužiš.  Stara me svaki dan budi ujutro, kužiš, i kvoca da sam niškoristi. Kaj je, ko je slobodan, nek si to nabiju… znaš kud, ne bum psoval. Hoću posel,  Severinu za ženu, kužiš, možda da dobim na lutriji i.. kaj ja znam… da dojde taxi i otpela me u Nedođiju, na račun Slavka Linića, ne bum mu opsoval, al ko da jesam, kužiš, ipak su ovo mediji!“,  uzbuđeno je rekao mlađahni Šokre (Krešo), koji kaže da zna raditi sve fizičke poslove, osim „mažnjavanja para iz državne kase.“

Umirovljena sedamdesetosmogodišnja profesorica engleskog jezika, Marta, rekla je da je proživjela lijepi život, ali da joj vrijeme prebrzo prolazi. „Počela sam se nadati da neću doživjeti i morati gledati poplave, požare, oluje. Da neću morati gledati još ratova, da nitko od moje djece ne ode s ovog svijeta prije mene, to bi me ubilo. Živjela sam lijepo, najljepše prije osamdesetih prošlog stoljeća jer sam bila mlađa, sad je sve po traci, staračkoj. Ne znam, valjda je dobro što su oslobodili generale i što ćemo ući u Europsku uniju, kaj su pohapsli lopove i osudili ih. Ne znam ti ja, sve više živim od sjećanja a sve manje od budućnosti“, kazala je Marta.

BEOGRAD

Građani Srbije 2012. godinu ocjenjuju kao godinu političke nestabilnosti, teške ekonomske situacije, ali i kao godinu ljubavi. Mnoge je zabrinulo to što Srbija gubi Kosovo, što su plate sve manje, a nezaposlenih sve više.

Anton Čehovin kazao je da je ovu godinu obilježila nestabilnost. „Imam 90 godina i pamtit ću je po tome što sam doživio ovoliku starost“, dodao je on.

Neki nisu zabrinuti opštim stanjem u društvu i niskim temperaturama jer ih grije ljubav. Dejan i Dragica, koje susrećemo dok se drže za ruke, kažu samo „ljubav i ljubav je obilježila ovu godinu“.

Studentica Jana kazala je da je bila u Indiji i našla mnogo prijatelja i da po tome pamti ovu godinu kao i po tome da je upisala fakultet.

SARAJEVO

Stanovnici glavnog grada Bosne i Hercegovine ne nadaju se da će 2013. biti bolja od 2012. koju ispraćaju.

Miralem Kunić prodaje povrće na ulici i veli da mora raditi taj posao kako bi prehranio porodicu. „Prethodna godina nije donijela ništa posebno. Nije loše bilo, ali mislim da će biti još teže“, kazao je Kunić i dodao da je već tri godine bez posla, a da je sve gore jer je iz godine u godinu sve više omladine bez posla.

„Ja bih tu samo citirao Josipa Pejakovića koji nam je rekao: “Bit će nam gore, ali za naše dobro“, kazao je jedan od slučajnih prolaznika na sarajevskoj Ferhadiji.

Ekonomistica Blanka Šprec je 2012. okarakterisala kratko i jasno kao „kriznu godinu“. „Teško je, sve je poskupilo, a plate su iste“, kazala je ona.

Doktor Midhat Osmanović kazao je da je 2012. okarakterisana promjenom izvršne i zakonodavne vlasti i da ta promjena nije donijela ništa dobro građanima ove države. „Teška godina“, kazao je kratko Osmanović.

PODGORICA

Apotekarka Ivana Ivanišević iz Podgorice kazala je da je njoj 2012. bila super jer je dobila posao u državnoj instituciji i tako riješila svoj status i problem svoje kuće. „Što se tiče ostalih građana Crne Gore, ne vjerujem da su zadovoljni, jer svugdje se žale, svugde se priča kako se plate smanjuju i oko sebe samo čujem negativne stvari“, istakla je ona.

Bivši radnik nekada uspješne fabrike “Radoje Dakić”, Isah Rastoder, kazao je da preko biroa prima nešto više od 30 eura, nema penziju, a godina mu je bila loša. „Kako meni, tako je vjerovatno loša i ostalima. Tome nije kriva politika nego poličari koji su unuštili ovu državu, zatvorili fabrike, radnici na birou, ekonomska kriza, situacija je loša“, poručio je Ratoder.

„2012. je sigurno bila loša, ne ponovila se, ne samo meni već svim građanima, a bojim se da će naredna biti još gora. Ja živim solidno, ali većina građana mnogo loše prolazi“, kazao je penzioner Vukota Sćekić.

SKOPLJE

Studentica Pravnog fakulteta iz Skoplja Donika Berisha kazala je da će nakon fakulteta odmah napustiti ovu zemlju.
„Poslije rata sam očekivala neke promjene, međutim, 13 godina poslije, sve stoji u mjestu“, kazala je ona.

Građanin Skoplja Faruk Sehu kazao je da je 2012.godina dobro prošla ali da je ipak mogla biti i bolja.
„Međutim, mislim da ipak sve ide nagore. Politička situacija utiče u velikoj mjeri na naše poslove“, kazao je on.

Zlatar iz Skoplja Erhan Zekir kazao je da, ukoliko bude imao priliku, sa porodicom želi da ide u Tursku i da tamo živi.
On je također ukazao i na veliki problem jer je glavna čaršija u ovom gradu tri dana prije Nove godine potpuno prazna i da on tako nešto nije nikada vidio, a u Skoplju živi od 1989.

PRIŠTINA

Građani Prištine su 2012. ocijenili kao dobru godinu u političkom, ali i kao veoma lošu u ekonomskom smislu. Zadovoljni su što je Kosovo u svakom smislu postalo država, ali su nezadovoljni zbog niskog životnog standarda.

Nimetullah Cahani je jedan od onih koji nakon završenog fakulteta bezuspješno traže zaposlenje. Cahani je rekao da već pet godina traži posao i da u Prištini, kao i na cijelom Kosovu, vlada velika nezaposlenost. „Mladi ljudi zbog nezaposlenosti šetaju ulicama ili po cijele dane provode po kafeterijama“, kazao je Cahani.

Anketirani građani u svim državama regije kazali su novinarima agencije Anadolija kako žele da se njihove crne prognoze za 2013. godinu ne ostvare.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.