Star 435 godina: Penzioner pronašao novčić koji mijenja historiju Kanade

Amaterski lovac na blago “naoružan” detektorom za metal okrenuo je istoriju Kanade naglavačke kada je pronašao šiling iz 16. vijeka zakopan u glini na obalama ostrva Vancouver. Novčić star 435 godina i otkriven na zapadu Kanade ponovo je otvorio teoriju da je jedan britanski istražiač tajno doputovao u Kanadu dva vijeka prije nego što su je “otkrili” španski moreplovci. Prema zvaničnim podacima, Španci su prvi Evropljani koji su kročili na tlo kanadske provincije Britanska Kolumbija 1774. Četiri godine kasnije tu je stigao i britanski kapetan James Cook.

Penzioner Bruce Campbell pronašao je novčić sredinom decembra kao i rijedak kanadski novčić iz 1891. i penije iz 1900. i 1960-ih.

-Ugojio sam se i smučilo mi se da gledam televiziju – objasnio je Campbell, koji je nekada radio na postavljanju sigurnosnih sistema, zašto je krenuo u lov na blago.

Njegov dom u Victoriji prepun je avanturističkih romana i nekoliko komada iskopanog blaga. Campbell kaže da nikada nije očekivao da će njegovo najnovije otkriće izazvati takvu buru.

Teoretičari zavjere i pojedini historičari smatraju da je srebrni novčić (proizveden između 1551. i 1553.) dokaz da je engleski istraživač ser Frencis Drake stigao do sjevernog dijela pacifičke obale Kanade tokom svoje ekspedicije u Kaliforniji 1579. u potrazi za Sjeverozapadnim prolazom.

To je, međutim, zataškao na zahtev kraljice Elizabete prve koja je željela da izbjegne sukob oko nove teritorije sa Španijom.

U to vrijeme, piše AFP, španski istraživači držali su se južnijih dijelova kontinenta poslije razočaranja (loši životni uvjeti, manjak luka) u Kaliforniji.

Samjuel Boulfs, pristalica takozvane Drake teorije i autor knjige na tu temu iz 2003. godine, kaže da je novčić dokaz da su Englezi ovdje stigli prvi.

On je svoju teoriju potkrijepio i otkrićem novčića iz 1571. koji je 1930. pronađen u dvorištu jedne kuće u Victoriji kao i otkriće još jednom novčića iz doba Tjudorovih na obližnjem ostrvu Kvadra.

Drake je svoje novčiće dao lokalnom stanovništvu kako bi onima koji dođu poslije njega pokazali da je Engleska već pronašla ove zemlje, rekao je Boulf AFP-u.

Kustos Muzeja Britanske Kolumbije Grant Kedi je, međutim, skeptičan i kaže da nema dovoljno dokaza koji bi potkrijepili ovu teoriju. Kedi uklazuje i na to da su Drakeovi dnevnici i dokumenta izgubljeni u požaru koji je pogodio London vijek kasnije.

Ako teorija, pak, ikada bude potvrđena, to će imati posljedice i po Kanadu i po SAD čija je granica “povučena” djelimično na osnovu ranijih evropskih kolonija.

Za zapadnu granicu SAD i Britanske kolonije je 1818. izabrana 49. paralela ali su od tada nekoliko puta izbijale rasprave oko interpretacije sporazuma. Posljednji sukob sređen je 1903. godine kada je britanski, kanadski i američki tribunal zajednički utvrdio granice Kanade i Aljaske, prenosi Tanjug.

Za Campbella, novčić nije ništa drugo nego slučajno otkriće koje će teško moći da premaši. “Bit će teško naći nešto starije”, kaže on uz osmjeh, a prenosi Tanjug.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.