Transplantacija glave je moguća?

Tehničke barijere koje su sprečavale transplantaciju ljudske glave sa jednog tijela na drugo sada je moguće prevazići, tvrdi dr Serđo Kanavero, član “Turin Advanced Neuromodulation” grupe.

U nedavno objavljenom radu, Kanavaro ističe proceduru koja je napravljena po ugledu na uspješne transplantacije glave koje su bile obavljane na životinjama 70-ih godina prošlog vijeka. 

Jedan od problema sa ovim transplantacijama bio je nemogućnost naučnika da povežu kičmenu moždinu tijela donora sa glavom druge životinje tako da su one bile paralizovane ispod tačke transplantacije. 

Međutim, napredak koji je ostvaren u povezivanju kičmene moždine znači da bi ovo tehnički moglo da bude izvedeno sa ljudima. 

„Najveći tehnički problem prilikom transplantacije glave je povezivanje kičmenih moždina donora i primaoca. Smatram da tehnologija za tako nešto sada postoji“, stoji u radu Kanavera. 

Procedura o kojoj Kanavero priča, izuzetno je slična proceduri koju je koristio Robert Vajt, kada je izvršio uspješnu transplantaciju glave jednog majmuna na tijelo drugog majmuna 1970. godine. 

Potrebno je da oba pacijenta budu u istoj prostoriji i temepratura glave mora biti spuštena na 12 stepeni Celzijusa. Hirurzi moraju da velikom brzinom odvoje glave donora i primaoca u isto vrijeme i ponovo povežu glavu sa tijelom donora u roku od jednog sata kako bi se cirkulacija nastavila. 

Kada je glava pričvršćena za tijelo, onda doktori ponovo mogu da pokrenu srce i započnu povezivanje svih vitalnih organa, uključujući i kičmenu moždinu. 

Povezivanje kičmene moždine sa glave jednog stvorenja sa tijelom drugog, nikada nije urađeno uspješno, tako da Kanaverov papir u najvećoj mjeri predstavlja spekulativan rad. Međutim, sječenje i ponovno povezivanje kičmene moždine kod iste životinje dalo je ograničene rezultate. 

Naučnici sa Univerziteta Kejs Vestern uspjeli su da obnove ograničenu povezanost između dvije presječene polovine kičmene moždine kod pacova. 

Ponovno povezivanje može biti sprovedeno ohrabrivanjem prirodnih mehanizama za liječenje u tijelu, koji rade i kod odsječenog dijela, ali Kanevarov prijedlog je drugačiji – sječenjem kičmene moždine izuzetno oštrim nožem i onda mehaničkim povezivanjem moždine sa glavom drugog pacijenta, moguće je ostvariti kompletniju vezu. 

Čak i pored velikih tehničkih prepreka, ukoliko bi ova procedura postala stvarnost ona bi koštala najmanje 10 miliona evra.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.