U BiH otkrivene dvije kuće stare oko 5000 godina

Naišli smo na potpuno očuvan pod, na zidove čiji su temelji očuvani do 30 centimetara visine, potom na isprepletene grane koje su vjerovatno bile osnova zidova oblijepljenih blatom, na ostatke zemlje koje bi mogli biti potencijalno srušeni krov… U sredini kuće bio je ostatak ognjišta. Sve je netaknuto. Uzeli smo uzorke iz unutrašnjosti kuće i ognjišta koje šaljemo na analizu. Pretpostavljamo da je eneolit na osnovu keramike – kazao nam je jučer profesor Frenč koji je dan pred odlazak u Veliku Britaniju  iskoristio kako bi na drugom i arheološki priznatom lokalitetu, Zecovima kod Prijedora, uzeo uzorke s još jednog praistorijskog nalazišta. Tu je najvjerovatnije nešto mlađa kuća, stara oko 4500 godina. 

Cilj arheologa je kako kaže Tonko Rajkovače, šef geoarheološke laboratorije Univerziteta u Cambridge “da na osnovu tačnih analiza uzorka potvrde otkrića i njihov značaj, osvježe ranija saznanja o ovom lokalitetu i tako popune i arheološku kartu Evrope”. 

S početkom marta naredne godine stručnjaci s Kembridža se opet vraćaju na Topića Brdo i u Zecove kod Prijedora. I nastavljaju moguće  s jednim  velikim projektom, na Topića Brdu. Inače ova istraživanja dio su projekta “Tempus” kojeg finansira EU. 

Intenzivan život 

Pronađene kuće na Topića Brdu i u Zecovima sa obiljem keramičkog materijala  govore da je u to vrijeme, prije više od 4500 godina, ovdje bio vrlo intenzivan život. To se na osnovu pronađenog sve dobro vidi okom arheologa – kazao je  Milenko Radivojac, areheolog iz Prijedora. Pored stručnjaka s Cambridgea na Topića Brdu i Zecovima rade i areholozi Zavoda za zaštitu kulturno istorijskog i prirodnog naslijeđa RS iz Banjaluke.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.