Veliki ekonomski pad na Kosovu, za oporavak treba više od dvije godine, prihodi manji 20 odsto

Vlada Kosova predložila je paket za ekonomski oporavak vredan 1,2 milijarde evra koji će biti sproveden u naredne dve godine, ali ekonomisti smatraju da će biti potrebna dodatna sredstva i međunarodni krediti kako bi se oporavila kosovska privreda, piše Ekonomija Onlajn.

Ekonomista Bard Ahmeti kaže da bi, na osnovu štete koju je kosovska ekonomija pretrpela u toku pandemije, vlada trebalo da ima dugoročan plan.

“Paket koji je predložila Hotijeva vlada u iznosu od 1,2 milijarde evra u periodu od dve godine bio bi dovoljan za neku vrstu oporavka. Ali, verujem da bi trebalo da ima malo dugoročniji plan Ne verujem da ćemo za dve godine uspeti da se u potpunosti ekonomski oporavimo”, rekao je Ahmeti.

On je naveo da bi Hotijeva vlada najpre trebalo da se bavi primenom paketa za hitne slučajeve, jer se pokazalo da je do sada implementirano samo 30 odsto tog paketa. Veliki broj slučajeva čeka na obećana sredstva.

Ahmeti je, takođe, ukazao da će prihodi, zbog posledica pandemije, biti za oko 20 odsto manji, što u apsolutnom iznosu predstavlja cifru od oko 300 miliona evra.

Međutim, prema njemu, nemoguće je prevazići krizu bez pomoći donatora i zaduživanja u inostranstvu.

“Kosovo ima ograničen budžet i to je problem jer imamo smanjenje prihoda, što je normalno jer je bila kriza i prihodi su manji za oko 20 odsto. Ovo je nemoguće prevazići bez pomoći donatora kao i spoljnih zaduživanja koje vlada mora da preuzme u saradnji sa skupštinom “, rekao je on.

Ahmeti je naglasio da bi, prema procenama, proces oporavka mogao da traje duže od 2021. godine, jer se očekuje da će pad ekonomije biti veliki.

“Najbolja verzija ove faze trebalo bi da traje do 2021. godine, ali na osnovu brojnih analiza i procena proces oporavak bi mogao traje duže jer se očekuje da veliki privredni pad. Procenili smo da će ekonomski rast ove godine biti četiri odsto, ali na osnovu predviđanja Svetske banke imaćemo zapravo pad od oko 11 procenata, što je veoma loš scenario. Vlada kroz različite finansijske, kreditne i garantne programe, mora da uvede sredstva u opticaj i od suštinskog je značaja da zadržimo zaposlenost“, ukazao je Ahmeti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.