Vesli Klark: Neke lekcije sa Kosova moguće u Siriji

Nekadašnji načelnik Generalštaba Vojske Sjedinjenih Američkih Država, penzionisani general Vesli Klark, odbacio je poređenje kosovske intervencije sa mogućom vojnom intervencijom u Siriji, ocijenivši da je primjerenije poređenje sa odmazdom SAD prema Iraku 1993. godine.

Klark je u autorskom tekstu koji je objavio “USA Today” naveo da bi intervencija u Siriji bila sličnija napadu na glavni obavještajni centar Sadama Huseina u Bagdadu, koja je izvedena zbog navodnog planiranja atentata na bivšeg predsjednika Džordža Buša starijeg.

“Tokom devedesetih SAD su imale mnogo veću ulogu na globalnoj sceni nego što imaju danas. Rusija se borila da se održi nakon raspada Sovjetskog Saveza, dok je Kina bila daleko od sadašnjeg izvandrednog ekonomskog rasta”, ocijenio je penzionisani general.

Kada je u pitanju intervencija protiv Srbije 1999. godine, Klark kaže da, iako ne vidi preveliku sličnost sa Sirijom, neke važne lekcije koje su tada naučene sada bi mogle da pomognu.

“Kao i sada, ni tada nije bilo rezolucije UN koja bi eksplicitno dozvolila NATO da bombarduje Srbiju. Ali, članice NATO su uspjele da pronađu način, uključujući i raniju rezoluciju UN kojom je legalizovana akcija. Sada bi kršenje Ženevske konvencije moglo da bude dovoljno opravdanje”, smatra Klark.

Prema njegovim riječima, kosovski primjer pokazuje i da nije imperativ da se odgovori odmah nakon “što bude prijeđena crvena linija”.

“NATO je 1998. godine postavio crvenu liniju, a Srbi su je prekršili u januaru naredne godine kada su ubili najmanje 40 farmera u Račku. Intervencija nije izvedena odmah, već se pokušalo diplomatijom koju je vodila Francuska”, podsjetio je nekadašnji zapovjednik kampanje protiv Srbije.

On je kao važnu lekciju naveo i tadašnje odnose s Rusijom, koji su bili u početku neprijateljski, jer se zvanična Moskva suprotstavljala intervenciji, ali je nakon dvije posjete zamjenika državnog sekretara Stroba Talbota Kremlju dovela do toga da Rusija zajedno sa drugima povede diplomatsku misiju koja je rezultirala time da Slobodan Milošević prihvati NATO uslove.

“Predsjednik Obama je opravdano postavio liniju koja znači upotrebu hemijskog oružja. Neka oružja su jednostavno previše nehumana da bi bila korišćena. Tokom devedesetih smo naučili od predsjednika Klintona da tamo gdje možemo nešto da izmjenimo, moramo da intervenišemo”, zaključio je Klark.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.