Zeka: Odluka o taksi politička i efekti bi trebalo da se mjere u tom pogledu

Izvršni direktor Američke privredne komore na Kosovu Arian Zeka izjavio je da je odluka o taksi uvedena na srpske proizvode politička i da bi efekti trebalo da se mere u tom pogledu, prenosi Koha.

Zeka je u emisiji “Rubikon” na KTV istakao da bi trebalo ukinuti taksu od 100 odsto uvedenu na srpsku robu i druge necarinske barijere, kao i da je trenutno važno pitanje mere reciprociteta.

“Mislim da je pitanje takse pitanje dana, najvažnije pitanje je početak reciprociteta. Razlog zašto kažem da je to pitanje dana temelji se na predizbornoj kampanji kada su obe strane koristile ovaj diskurs, i nije da se on pojavio sada posle izbora”, istakao je on.

Prema njegovim rečima, Albanija je najviše profitirala od uveđenja takse, jer je uvoz iz te zemlje nakon uvođenja takse povećan za 10 odsto.

“Ako pogledamo ko je imao koristi od toga, došlo je do povećanja izvoza iz Albanije za deset odsto. A pitanje je da li ćemo Albaniji nametati reciprocitet, jer ova zemlja takođe ima prepreke za naše proizvode”, ocenio je Zeka.

Govoreći o nedavnim sporazumima između Kosova i Srbije, koji su postignuti uz posredovanje specijalnog izaslanika američkog predsednika Donalda Trampa za dijalog između Kosova i Srbije Ričarda Grenela, rekao da ti sporazumi, koji imaju ekonomsku pozadinu, imaju za cilj da olakšaju kretanje prema konačnom sporazumu sa Srbijom.

Univerzitetski profesor Rahman Pačarizi istakao je da je kosovski premijer Aljbin Kurti požurio da proglasi reciprocitet sa Srbijom, jer se, prema njegovim rečima, mere reciprociteta moraju preduzeti korak po korak.

“Mislim da je Kurti pogrešio kada je proglasio reciprocitet. Reciprocitet treba uvesti korak po korak, ne da se najavljuje. Mislim da reciprocitet ne treba deklarisati, a taksu treba ukinuti, jer je to preduslov za sporazum sa Srbijom i odluke se mogu donositi bez najave o određenim pitanjima. Srbija ne priznaje registarske tablice, a vi od Srbije tražite isto. To važi i za lična dokumenta, dakle reciprocitetu treba pristupiti korak po korak”, ocenio je Pačarizi u “Rubikonu”.

Ako postoji “pošten posrednik” za dijalog između Kosova i Srbije, to su Sjedinjene Američke Države, ocenio je stručnjak za pitanja EU Besnik Vasolji.

Prema njegovim rečima, neće biti pretnji suverenitetu ili nezavisnosti Kosova od strane SAD.

“Evropska unija i SAD malo su umorni zbog energije posvećene dijalogu između Kosova i Srbije. Sve dok je sukob dve zemlje zamrznut, to utiče na ceo region”, ukazao je Vasolji.

Istakao je i da SAD žele da okončaju taj dijalog, ukoliko postoji dogovor između Kosova i Srbije i ako se tako otvori perspektiva EU za integracije.

Politički analitičar Ernest Ljuma ocenio je da treba da idu – ili taksa ili vlada.

“Mislim da su stvari otišle u tom pravcu, ozbiljnost, tempo i intenzitet sa kojim se Sjedinjene Države bave ovim pitanjem, čine da verujem da će to biti situacija”, poručio je Ljuma.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.