Sezonsko je najzdravije: Koje voće i povrće jesti tokom februara

Nutricionisti nas stalno podsjećaju kako je konzumiranje sezonskog voća i povrća odlično za zdravlje, ali i zaštitu okoline, jer je za uzgoj voća i povrća u sezoni potrebno daleko manje hemikalija.

Kada jedete plodove koji su sezonski, odnosno kada jedete plodove koji u prirodnim uvjetima rastu u određeno doba godine, jedete ih upravo onda kada su najzdraviji i najmanje štetni za zdravlje.

Vodeći se tim, evo koje biste namirnice trebali uvrstiti u jelovnik tokom februara:

Zasićene masne kiseline

Rukola Ovo je jedna od najpristupačnijih namirnica. Raste na gotovo svim travnatim površinama. Sadrži malo zasićenih masnih kiselina. Odličan je izvor proteina, vitamina B, dijetalnih vlakana, vitamina A, C i K. Također, obiluje folnom kiselinom, kalcijem, željezom, magnezijem, fosforom, kalijem i manganom. Od nje možete pripremati salate, ali rukola je i odličan fil za pizzu.

Šparoge Sadrže malo zasićenih masnih kiselina, holesterola i soli. Odličan su izvor kalcija, cinka, magnezija i selena. Također, obiluju dijetalnim vlaknima, proteinima, vitaminom A, C, E, K i vitaminima B i D kompleksa. Sadrže željezo, kalij i mangan. Šparoge možete pripremati na razne načine, kao supu, salatu, prilog jelima ili pak kao grickalicu za međuobrok.

Cvekla Sadrži nizak nivo zasićenih masnih kiselina i holesterola. Bogata je vitaminom C, željezom i magnezijem. Obiluje dijetalnim vlaknima, folnom kiselinom, kalijem i manganom. Cvekla može poslužiti kao salata. Također, od nje možete pripremati supe, priloge, sokove ili pak kolače.

Brokula Sadrži nizak nivo zasićenih masnih kiselina i holesterola. Dobar je izvor proteina, vitamina E, tiamina, riboflavina, kalcija, željeza, magnezija, fosfora i selenija. Odličan je izvor vitamina A, C, K, B6, folne kiseline, kalija i mangana.

Prokulice Sadrže malo zasićenih masnih kiselina i holesterola. Dobar su izvor tiamina, riboflavina, željeza, magnezija i fosfora. Odličan su izvor dijetalnih vlakana, vitamina A, C, K, B6, folne kiseline, kao i kalija i mangana.
Prokulice su neobičnog okusa, pomalo gorkastog, zbog čega većini ljudi nisu prvi vrhu liste omiljenog povrća. Ipak, prokulice mogu biti ukusne ako ih pripremite pravilno.

Nizak nivo šećera

Klementine Klementine sadrže nizak nivo šećera. Dobar su izvor dijetalnih vlakana, tiamina, folne kiseline i kalija. Odličan su izvor vitamina C.

Grejpfrut Bogat je izvor prirodnih šećera, vitamina C, A, E, K i vitamina B. Sadrži kalcij, fosfor i kalij. Odličan je izvor flavonoida i likopena. Grejpfrut je dobar za pripremu sokova. Odlično se slaže sa sokom od narandže koji smanjuje njegovu gorčinu. Osim sokova, može poslužiti za pripremu voćnih salata i čaja.

Limun Sadrži nizak nivo zasićenih masnih kiselina, holesterola i natrija. Dobar je izvor folne kiselina i kalija i odličan izvor vitamina C. Limun se najčešće koristi u pripremu sokova. Njegova korica koristi se u pripremi raznih jela, slatkih i slanih. Odličan je začin za salate, obogaćuje okus ribe i mesa, naročito piletine.

Narandža Kao i limun, narandža sadrži nizak nivo zasićenih masnih kiselina, holesterola i natrija. Dobar je izvor folne kiseline i kalija. Odličan je izvor vitamina C.
Od nje možete pripremati sokove, voćne salate i slastice. Možete je upotrijebiti za salate s povrćem i razne umake koji se odlično slažu uz ribu.

Kruške Kruške sadrže nizak nivo zasićenih masnih kiselina. Dobar su izvor kalcija, hlora, željeza, magnezija, natrija i sumpora. Odličan su izvor bakra, fosfora, kalija, vitamina A, B1, B2, C, E i folne kiseline. Kruške su odlične za pripremu toplih i hladnih jela. Tako, primjera radi, od nje možete napraviti krem-supu, ali i osvježavajući smoothie.

Jesti sezonski znači imati…

bolji okus hrane – vrsni kuhari se slažu s tim da je sezonsko voće i povrće najbolje,bolji kvalitet hrane – stručnjaci se slažu da je hrana znatno bolje kvalitete kada se jede u doba godine kada je predviđeno da raste,bolju cijenu hrane – istraživanja su pokazala da su određene namirnice najjeftinije u doba godine kada rastu,zaštićenu okolinu – uzgajanje namirnica u prirodnim uvjetima zahtijeva upotrebu manje hemikalija koje zagađuju okolinu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.