15-godišnjak izumio test za rano otkrivanje raka gušterače

Jack Andraka iz Crownsvillea, Maryland, razvio je jednostavan test za mjerenje razine  mezotelina, biomarkera za rani stadij raka gušterače koji se može pronaći u krvi i mokraći. Ovaj test obećava revoluciju u tretmanu ove bolesti koja ubije 19 od 20 pacijenata nakon 5 godina od otkrivanja bolesti; većinom zato što ga je teško otkriti do njegovih kasnijih stadija.

Jackov izum, za kojeg je prošlog mjeseca na Intelovu Sajmu nauke  nagrađen sa 75 000 dolara školarine, znači da sada pacijenti imaju jednostavan način otkrivanja raka gušterače prije nego postane invazivan. 

Njegov novi senzor se pokazao 28 puta bržim, 28 puta jeftinijim i preko 100 puta osjetljivijim od postojećih testova. Zahvaljujući ovom izumu pacijenti s rakom gušterače sada mogu ranije potražiti medicinsku pomoć dok još imaju šanse za izlječenje, koja bi mogla, potencijalno, porasti na 100 posto.

Podsjetimo, rak gušterače je isti oblik bolesti koji je prouzročio dugo propadanje i konačno smrt Stevea Jobsa.

Ovaj test funkcionira na sličan način kao testne trake za dijabetes, s papirnatim trakama kojima je potrebna samo kap krvi da bi se utvrdilo da li pacijenti nose marker mezotelin. Kažu da je preko 90 posto tačan, skoro pa trenutačan i cijena mu je samo 3 centa. Štaviše, ovaj jednostavan test se može koristiti za otkrivanje raka jajnika i pluća i može se lako izmijeniti za otkrivanje biomarkera brojnih drugih karcinoma.

„Ono što je tako super je njegova primjenjivost za otkrivanje drugih bolesti. Naprimjer; drugih oblika raka, tuberkuloze, HIV-a, prirodnih zaraznika poput E-coli i salmonele…“, rekao je Jack. „Sve to za 3 centa za test koji traje 5 minuta“.

Jack je izumio test potaknut smrću obiteljskog prijatelja koji je preminuo od raka gušterače, ali tek nakon što je pročitao članak o ugljikovim nanocijevima na satu biologije je doživio „prosvjetljenje“. Ali njegova se sjajna ideja nije realizirala bez poteškoća. Upornog je tinejdžera odbilo čak 197 naučnika koje je kontaktirao za pomoć pri istraživanju – neki su mu govorili da njegova ideja jednostavno neće uspjeti.

Konačno, dr. Anirban Maitra, profesor patologije i onkologije na John Hopkins Univerzitetu, mu je pristao dati prostor u svom laboratoriju te ga je mentorirao kroz proces razvoja testa.

Kako bi napravio test, Jack je pomiješao specifična mezotelin antitijela s ugljikovim nanocijevima kakve se upotrebljavaju u proizvodnji traka običnog filter papira. Nanocijevi čine papir provodnim, a kada se primjeni mezotelin, antitijela će vezati biomarker i povećati se, šireći nanocijevi i mijenjajući električna svojstva trake. Što je više mezotelina prisutno, više će se antitijela vezati i rasti a električni signal će postati slabiji – dozvoljavajući naučnicima da poprilično tačno izmjere nivo biomarkera.

Sada tinejdžerski štićenik ima planove za prodaju testova na masovnom tržištu čineći ih široko dostupnima, za što on vjeruje da će promijeniti odnose u medicini. „Konačno, ono što ja zamišljam jest da ovaj proizvod može biti na vašoj polici u vašem Kmartu ili Walgreensu“, rekao je Jack. „Umjesto da vam doktor bude doktor, sada vi možete biti svoj doktor.“

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.